Tak co je novýho v New Yorku, Šárko?

Takhle se mě ptají poslední roky moji známí (i klienti), kteří vědí, jak moc na New York trpím.

Otázka je vlastně na místě: co je novýho v New Yorku?

Za posledních pět let se mění hlavně Manhattan. Podle projektu, který se před několika lety začal realizovat, přibyde na manhattanské panorama skoro dvacet nových věžáků. Většinou velmi vysokých a velmi štíhlých. A také pěkně zaclánějících. Pokud znáte vyhlídku Top of the Rock na Rockefelerově centru, jistě si vybavíte ten nádherný pohled na Central park. Pohled ohraničený z levé strany moderním obchodním centrem na Columbus Circle,  z pravé strany rezidenčním mrakodrapem Park Avenue 432, který je se svými 426 metry nejvyšší obytnou budovou světa.

Když jste na vyhlídce stáli před dvěma lety, ve výhledu vám bránilo pár jeřábů, letos už k těm jeřábům přibylo i několik konkrétních budov. Já vím, je to přirozený vývoj města, ale tohle mi přijde zrovna „za každou cenu“. A lituju lidi, kteří dali nemalé peníze za to, aby z vyšších pater obytných domů koukali na Central Park a teď budou koukat tak leda sousedům do kuchyně. A do parku budou mít výhled jen pokoje hotelů na West 59 St (a cena poroste do nebe…). Prostě mi to tam přijde jak kolíky zatlučený do zahrady (viz foto původní a nynější).

To, co se mi naopak moc líbí, je dostavovaný projekt Hudson Yards projekční kanceláře Heatherwick Studio. Ještě chybí dobudovat náměstí, zahradu kolem, zpřístupnit vstup do metra (34 St.) a bude to bomba. Hudson Yardsu dominuje obchodní dům a hlavně Vessel, což je nádherná, skoro až spirálovitá stavba se spoustou plošin a schodů. Z výšky skoro 50 metrů můžete shlížet na Hudson river nebo na čtvrť Chelsea. Vessel (použiju ženský rod, jako by to byla loď) byla otevřena v půlce března 2019 a vstupenky na ni jsou zdarma.

Buď si je můžete (na přesný čas) max. týden dopředu rezervovat na stránkách www.hudsonyardsnewyork.com nebo si je pořídíte na místě v ten samý den, co tam budete. Jedno doporučení: jděte tam před polednem. U výdeje lístků vám dají čas tak za hodinu, možná za hodinu a půl a to je ideální prostor na to, abyste se naobědvali nebo si tam a zpět prošli celou High Line. Tady totiž začíná a na její konec v Gansevoort street v Greenwiche vám to bude trvat slabou půlhodinu.

Odpoledne po 16. hod už lístky na ten samý den stěží seženete. A pokud byste chtěli mít úplnou jistotu, můžete si koupit Flexi vstupenku a jít tam kdykoliv budete chtít, ale stojí 10 dolarů.

Pro lidi holdující shoppingu (tak kdo by v New Yorku nenakupoval, že jo…) město v květnu otevřelo nový outlet na Staten Islandu. Ano, přesně na tom Staten Islandu, kam se jezdí zdarma ferry z Battery parku, aby si člověk vyfotil Sochu svobody. Takže už jen ta cesta do outletu je příjemná a trvá ze South ferry nástupiště cca 20 minut. Byla jsem zatím ve dvou velkých outletech. Ve Woodbury Common Premium Outlets, který je něco přes hodinu cesty busem z Port Authority a v pro mě dostupnějším, a tak nějak víc vyhovujícím outletu New Jersey Garden (bus také z Port Authority, cca 30 minut), kam se pravidelně vracím (a beru klienty na nákupy).

No a letos jsem jela omrknout tenhle nový… Většina obchodů byla zavřená. Moje chyba, měla jsem si uvědomit, že tam 4 dny po slavnostním otevření ještě nic nebude. Pokud to zůstane tak, jak to teď vypadá, budou to jednotlivé velké budovy s jednotlivými značkami. Separé. Ne všechno pod jednou střechou. Výhodou je, že je to pár kroků od ferry. Nakoukla jsem do Nike, Adidasu, GAPu a přišlo mi to cenově horší, než třeba v obyčejném Centrury21, které se dá taky považovat za outlet a je přímo u Ground Zero nebo na W 61 street. Tak uvidíme, kam se to za rok posune.

Samozřejmě, že jsou v New Yorku pořád nové a nové věci a nová a nová místa, ale to bych musela mít měsíc a ne jen týden a ještě se skupinou lidí, kterým se věnuju skoro 16 hodin denně. Ale konečně jsem si splnila návštěvu jednoho místa, na které mi nikdy dříve nezbýval čas. Hřbitov Calvary Cemetery v Queens. Cesta tam je docela složitá (nebo aspoň byla, napoprvé), jezdí tam totiž jen dva autobusy. A jeden z nich nejezdí asi vůbec, i když místní na Green Pointu tvrdili, že ano, jen ne moc často (ahááá), proto jsem musela jít cestu „tam“ celou pěšky.  O to hezčí byl zážitek na hřbitově. Nikde nikdo, jen starý pán, který pozdravil, usmál se a zvednul klobouk… To asi Amík nebude… taky když jsem hřbitov procházela, viděla jsem většinu hrobů se jmény spíš přistěhovaleckými, než místními. K metru jsem se už pak dostala klasicky, autobusem. Hřbitovy jsou dva, ten, ze kterého se nejlíp fotí tohle panorama Manhattanu, je na 34-0 Greenpoint Ave, Long Island City.

Tak za rok dám zase report, copak je v New Yorku nového. OK? Vlastně možná o něco dříve, pokud dopadne letošní novinka.

Kontaktujte mě