Chystáte se poprvé do New Yorku?

A chcete pár rad ohledně prvních minut hned po příletu?

TADY JSOU:

Pokud přiletíte na letiště JFK, kam se létá nejčastěji, nebudete určitě jediné letadlo, které v tu dobu přistane. Během půlhodiny se do příletové haly může nahrnout i kolem tisíce lidí.

Vstupní proces je sice vylepšený dělením na místní a na turisty, ale není to tak úplně jednoduché.

Místní chodí jinými vstupy, než turisté.

A turisté se dělí na ty, kteří mají vstupní vízum ESTA poprvé a na ty, kteří už ESTA někdy použili. Ti první, „nováčci“, musejí chodit zónou E, nikde nic neskenují, neukazují, prostě si vystojí frontu k imigračnímu úředníkovi, který jim položí pár otázek, najde si je v systému a vezme otisky prstů. Ti, kteří už ESTA použili, musejí koridorem D a tam je čekají automaty. Do nich oskenují svůj pas a postupují podle pokynů na obrazovce. Scaner si vezme jejich otisky prstů, zkontroluje si je a pokud je všechno v pořádku, vytiskne vám něco podobného jako boarding pas, jen s vašimi osobními údaji. Pak musíte stejně do fronty k úředníkovi, ale úspora času je především v tom, že pracovníků za přepážkou je poměrně dost a ti se vás už na nic moc neptají, maximálně, na jak dlouho a proč do Ameriky jedete.

Tak v čem je tedy problém?

V tom, že fronta těch, kteří letí do USA poprvé, bývá opravdu dlouhá. Několik stovek lidí. A úředníků je málo. Také stačí, že před vámi stojí nějaký Portoričan, Filipínec apod., který má trochu „binec“ v dokladech a řada stojí a čeká, než se daná situace vyřeší. Začátkem prosince jsem byla ve svojí zóně odbavená za 20 minut, pak jsem čekala skoro dvě hodiny! na svoje lidi ze zájezdu.

JAK TOMU TROCHU POMOCI?

Pokud při online check -in letenek můžete ovlivnit výběr sedadel, volte řady co nejblíže k východu. Když sedíte v zadních řadách, než vyleze celé letadlo, můžete mít před sebou taky třeba třista lidí.

Necourejte se :-). Neříkám, abyste běželi úprkem, ale jděte rychle a nikde se nezdržujte. Koridor do příletové haly není dlouhý, brzy budete u dělení na jednotlivé zóny, stačí se rozhlédnout a vybrat si D nebo E (cedule nad hlavami vás povedou).

Vydržte to se návštěvou toalety až k imigračním zónám. Když si stoupnete do fronty a další si dojde na záchod, který je v té samé hale vzadu, tak se k vám klidně do fronty vrátí a lidi ho pustí (je dobré udělat to hned zkraje, než se had lidí začne dělit před kukaněmi imigračních úředníků). A můžete se i vystřídat.

Pravděpodobně se stane, že vaše kufry už budou z pásu sundané, ale nemusíte se bát. Hlášení v hale neustále opakuje, kde má jaký let svoje zavazadla a kde se nacházejí (on the floor, before No. 3, behind the …. atd. atd.) Plus se to objevuje na světelné tabuli. Kufry hlídá personál letiště, škoda jen, že je víc hlídačů, než úředníků za přepážkami.

A poslední rada na závěr. Pokud budete z těch, kteří už v USA byli a budete odbavení rychle, nečekejte na vaše spolucestovatele u pásu s kufry, není tam moc možností, kam si sednout. Domluvte se předem a běžte exitem ven. V příletové hale je několik kaváren, kde můžete počkat.

A komu by se chtělo do New Yorku poprvé, v květnu 2020, s malou skupinou prima lidí, má možnost se ještě přihlásit.

Máme poslední 2 volná místa a jedno místo na pokoji pro muže 🙂

Kontaktujte mě