Stříbrná neděle ve Vídni… naše Vánoce.

„Za kolik pořídíme výlet do Vídně? Na dva dny? Z Prahy?“

Takovou otázku dostávám velmi často, hlavně s blížícím se předvánočním časem. Protože většina z vás ví, že tam každoročně na stříbrnou neděli a pondělí jezdíme.

Občas se objeví levné letenky, ale je to spíš výjimka. Když si spočítáte cestu na Ruzyni, odbavení, čekání, zpoždění :-), pak cestu do centra Vídně ze Swechatu (letiště 18 km od města), vychází to celé na minimálně 4,5 hodiny času a průměrná cena letenky s Austrain je 5.000,- Kč. Berete? Já ne.

Vlak. Skvělý nápad! Je to pohodlné, zábavné, s wi fi, trvá to něco přes 4 hodiny. A cena? Když neberu v potaz akce RegioJet a jiných agentur, cena za zpáteční jízdenku je kolem 1.000,- Kč. České dráhy za 1.400,- Kč. Berete? Já ne.

Nejpohodlnější je to jednoznačně autem. Teplo, muzika, zastavíte si kde chcete… nebo taky stojíte pořád. Na D1, například. Pravda, nedělní ráno nebude na D1 tak dramatické, když to dobře pojede, za 4 hodiny jste v centru Vídně. 300 km tam + dálniční známka + parkování auta (v hotelích i v garážích kolem 20 euro) + 300 km zpátky.  Takže ve dvou lidech cca 1.200,- na osobu? Berete? Já ne.

Takže zbývá … autobus. Doby, kdy měly Eurolines akci 1+1 a cesta do Vídně na Erdberg vycházela 490,- Kč na osobu, už jsou dávno pryč. Celkem spolehlivá je Student agency, ale staví v Brně a to celou cestu prodlouží. Další dopravci zase nemají moc dobré časy. Takže nám zbývá FLIXBUS, a je to podle mého ta nejlepší volba. Desítky spojů, cesta 4 hodiny, cena 590,- Kč za osobu. Polohovací sedadla, wi fi, toaleta (občas i funkční). Není to bůhvíjaký komfort, ale poměr cena/výkon je akorát. Berete? Já ano :-).

Ideální odjezd kolem 9. hodiny, příjezd k metru Erdberg hodinu po poledni. Z malého zaplivaného nádraží je jen přes ulici metro linky U3, která vede do centra Vídně, za 15 minut jste tam. Jízdenky je možné koupit v metru v automatu, který je i v češtině. Jedna jízda (s přestupy do cílové stanice) stojí aktuálně 2,40 euro (senior 1,50). Ale člověk asi dva dny nebude chodit jen pěšky, že? Proto se vyplatí jízdenka na 24 hodin (od označení) za 8 euro. Popřípadě na 72 hodin za 14,10. Záleží na tom, kdy se budete z Vídně vracet. Můžete koupit single + 24 hodin, 2 single + 24 hodin a spousty dalších kombinací.

Kde bydlet? Jako každé hlavní město, ani Vídeň není úplně levná. V centru je několik menších penzionů, kde by člověk čekal nižší cenu, ale opak je pravdou, platí se hlavně za místo. Nám se nejvíc osvědčily tří nebo čtyřhvězdičkové hotely v širším centru, vždycky jsem se vešla i se snídaní do 85 euro za noc. Nejčastěji jsem, zatím třikrát, bydlela v hotelu mezi Belvederem a nádražím Südbanhof, v hotelu Prinz Eugen. Dvoulůžkový pokoj tam stával kolem 70 euro se snídaní, ale po rekonstrukci hotelu se ceny samozřejmě zvedly. I tak je to příjemné místo se slušným komfortem a doporučím ho vždycky a každému. Často jsme bydleli na Mariahilferstrasse, je to výhodné místo, přestože není v úplném centru. Kousek odtud jsou naše oblíbené večerní trhy na Stiftgasse,  pěšky dojdete na Ring i k Radnici za pár minut. Nejhezčí byl jednoznačně hotel Kummer. Využila jsem tenkrát nějakou speciální nabídku (taky jsme dostali kumbál pro služku), ale pokoj stál jako dvě hotelové snídaně. Velmi slušný je i moderní Hotel Motel One Vienna – Westbanhof.

Letos bude náš pobyt takovým skoro dárkem k Vánocům, protože jsme ubytovaní přímo na Ringu, vedle Opery, v pětihvězdičkovém hotelu GRAND VIENNA, který je často ve filmech a v dokumentech. Hotel z roku 1870 je přesně to pravé rakouské, za čím do Vídně jezdíme. A dovolíme si ho proto, že „co oči nevidí, srdce nebolí“. To, co moje oči neviděly, byly hotové peníze :-). Použila jsem totiž svoje kredity u Agody (rezervační systém) a doplatila jen těch 85 euro, do kterých se chci vždycky vejít.

Moc se tam těšíme, protože hotel je to nádherný, s obrovskými pokoji, všude křišťálové lustry, rudé koberce, samet a třásně a až se promrzlí vrátíme z procházky po trzích, zajdeme si do hotelového wellnessu. Myslím, že se mi ani nebude chtít do města :-).

Takže za kolik se dají pořídit dva dny ve Vídni pro dvojici? Za těch 15 let co do Vídně jezdíme, je to hodně podobné: jízdenky 1.200,- Kč, ubytování 2.200,- Kč, cestovní pojištění 100,- Kč, jídlo 1.500,- Kč, vstupy 600,-, MHD 400,-. Celkem to vychází kolem 3.000,- korun na osobu. Krátké cestování je vždycky to nejdražší, ale tohle si před Vánoci rádi dopřejeme.

A co vy? Chcete poradit nebo pomoct s itinerářem, abyste si ty dva dny ve Vídni opravdu užili naplno?

Před lety jsem si v jednom blogu povzdechla, jak se Vídeň mění https://cestujteposvete.cz/kam-zmizel-fiakr-gulas. Něco končí, něco začíná. Teď chodíme na ten NEJ řízek s bramborovým salátem. Ale ne k Figlmüllerovi, tam totiž zamíří každý :-).

Kontaktujte mě