Proč mám doma PĚT kufrů?

Když jsme dříve někam cestovali, měli jsme velký kufr, který se odbavoval a byl v ceně letenky. S sebou do letadla jsme si brávali jen příruční tašku nebo malý batoh. I když někdo třeba i příruční kufr, mám pár takových kamarádek :-).

Tahle doba už je dávno pryč. Většina leteckých společností nasadila politiku „pouze“ příručního zavazadla v ceně a některé společnosti ani to ne. Proto si při nákupu letenky musíme dávat sakra pozor na to, abychom vše koupili tak, jak potřebujeme. Na letišti probíhají kontroly jak váhy, tak rozměrů (a kdo tvrdí, že ne, tak málo lítá :-)) a pokud něco nesedí, cestující to tvrdě zaplatí.

A protože jsem před mnoha lety zaplatila v Římě za pitomé 2 cm navíc 60 euro, řekla jsem si, že bude lepší mít víc kufrů a nedělat si starosti s tím, že mě někdo vyhmátne a zaplatím raketu.

Pokusím se tedy shrnout, PROČ mám doma pět kufrů: 

Kufr č. 1 – NEJVĚTŠÍ – s nutností odbavení: standardní rozměry především pro dálkové lety (rozměry 70 x 48 x 35,  do 23 kg váhy, což bývá nejběžnější). Tenhle kufr využívám pouze tehdy, když vím, že budu nakupovat (takže NYC, Hong Kong, Čína, nebo Nový Zéland na měsíc). Ani na 3 týdny pobytu v Asii nepotřebuji tak velké zavazadlo. Nejčastěji využívám u Emirates, Delta, KLM, Cathay, Singapore, Swiss atd.

Kufr č. 2 – STŘEDNÍ – s nutností odbavení: standardní rozměry především pro dálkové lety (rozměry 60 x 40 x 25, do 15 kg  váhy, může být i víc, samozřejmě). Tenhle kufr využívám tehdy, když vím, že nebudu nakupovat, ale kdyby nááhodou :-). Vejde se do něho hodně věcí, ale netáhnu zásadní váhu. Ideální na 2 týdny kamkoliv. Nejčastěji využívám u Smartwings, ČSA, British, Air France apod.

Kufr č. 3 – MALÝ – bez nutnosti odbavení: standardní rozměry pro jakékoliv lety (rozměry 56 x 45 x 25, do 10 kg  váhy). Tenhle kufr využívám tehdy, když vím, že nebudu nakupovat, ale nejsem limitovaná úplně nízkou váhou, což je třeba ideální pro Easyjet (nemá váhové omezení). Na 1 týden kamkoliv. Nejčastěji využívám u EasyJet, BA, ČSA, Swiss apod.

Kufr č. 4 – MENŠÍ – ideální jako příruční zavazadlo: pro kratší lety (rozměry 55 x 40 x 20, do 8-10 kg podle letecké společnosti). Rozměr šířky 20 cm začaly vyžadovat některé letecké společnosti v posledním roce (max. dvou), typickým příkladem je Ryanair a TAP Portugal. Vejdou se do něho věci na týden, na letišti se kontroluje hlavně rozměr (musí se vejít do zkušebního boxu), u těch „podezřelých“ se kontroluje i váha. 0,5 – 1 kg se dá ukecat, víc už je na pokutu.

Kufr č. 5 – NEJMENŠÍ – ideální jako příruční zavazadlo: pro kratší lety (rozměry 40 x 30 x 20, do 8 kg). Typickým příkladem je Wizzair. Vejdou se do něho věci na prodloužený víkend a je pohodlnější než větší batoh bez koleček.

Pokud byste chtěli přesně vědět, jaké jsou povolené rozměry a váhové limity většiny námi využívaných leteckých společností, tak tady se to dozvíte.

Důležitou věcí při odletu do zahraničí je taky si SPRÁVNĚ ZABALIT. Co bychom si měli ujasnit:

a) jaké bude v dané destinaci počasí (velmi proměnlivé je asi nejhorší, jinak je to celkem jedno). Jestli budete totiž tam, kde je stabilně 30 a vlhko (Thajsko, Srí Lanka, Filipíny, Bali apod), nepotřebujete víc než dvoje boty, pět triček, šaty, sukni, kraťasy, pareo nebo šátek, spoďáry a plavky.  Všechno ostatní je navíc a zbytečně vám to navlhne. Trička a spodní prádlo přemáchnete, v případě nouze si něco na sebe koupíte. Jestli bude ve vaší lokalitě zima (Irsko, Skotsko, Island), je to ještě jednodušší, tam se zase nepotíte, takže výměna a spotřeba triček, košil a svetrů bude minimální. Jen přibydou teplé ponožky navíc a nepromokavá bunda.

b) co budu většinu času v dané lokalitě dělat (do města jsou zapotřebí jiné věci než na pláž, to je jasné). Pokud bude kombinace město + relax u moře, jsou nejlepší lehké kalhoty, kraťasy a sukně (šaty), které výběrem vršku (košile, top, obyč triko) poslouží jak ve městě, tak na pláži. Lehké pantofle se pak hodí jak do hotelového pokoje, tak třeba na pláž. Jestli budete lézt po horách, nebudete potřebovat šaty a ohoz „mezi lidi“. Když budete na lodi, platí to samé. Lehká džínová bunda se hodí kamkoliv a kdykoliv.

Poslední roky jezdím všude jen s příručním zavazadlem (pokud teda neletím do New Yorku, tam nakupuju). Holky se vždycky diví, jak se mi tam všechno může vejít, protože opravdu nemívám nedostatek. No, přiznávám, že umím  úsporně balit (znamení Panny je evidentní) a asi už mám v oku, co se mi kam vejde a co kdy budu potřebovat.

Jako příklad tady uvedu šestidenní Londýn koncem dubna (takže nevyzpytatelné počasí). Menší kufr příruční, rozměry 55 x 45 x 25, váha do 8 kg. Začnu „od těla“: spodní prádlo 6 ks, 2 podprsenky, 5 ponožky, 1 podkolenky, noční košile, 1 tílko, 4 trička s krátkým rukávem, 2 s dlouhý rukávem, 1 slabý rolák, 1 lehký svetr „véčko“, 1 teplejší svetr. Kalhoty dlouhé, kalhoty 7/8, kalhoty lehké na hotel (třeba ráno na snídani), dlouhá sukně, šusťáková bunda s kapucí. Šátek, sluneční brýle, pláštěnka, deštník. Uzavřené boty, sandály, balerínky, pantofle. Knížka, selfie tyč, čelovka, telefon, nabíječka, power banka, tištěný průvodce. Do igelitového sáčku malé lahvičky s objemem do 100 ml: parfém, antiperspirant, krém, odličovač, make up, šminky, šampon, tužidlo na vlasy + zubní pasta, kartáček, hřeben, fen s difuzérem ( i kdybych měla vyhodit dvoje kalhoty :-)). 2 ramínka, instantní kafe do skleničky, pár pytlíků čaje. Na cestu džíny, pevné kožené boty a přechodová bunda. Zdá se vám to málo nebo moc? Já myslím, že akorát na to, kdyby bylo jako krásně, tak hnusně (což bylo spíš hnusně).

Například tyhle dva malé kufry nám stačily 3 týdny na Srí Lance. Odbavili jsme jen proto, že měly váhu asi 12 kilo každý.

A rada na závěr? Jestliže si sbalíte na týden, ty samé věci vám budou stačit na dva týdny, na tři i na čtyři. Věřte mi :-).

Kontaktujte mě