NA KANÁLY I V ROCE 2024!

Co takhle trochu NETRADIČNÍ DOVOLENOU?

Říká vám něco CANALBOATING? Ne? Tak čtěte…

Představte si, že sbalíte do auta pár tašek plných oblečení do každého počasí , dojedete skrz nějaké evropské země do té cílové a přijedete autem do maríny. Dojdete s vyřídit check-in papíry, složit kauci a tam, někde poblíž, se na vodě houpe motorová (nebo ocelová) kráska, která bude týden vaším domovem. Vybalíte si věci do skříněk na lodi, počkáte na instruktora, který vám ukáže, jak se loď řídí (kormidluje), kde je voda, motor, osvětlení, ukáže, co a kde kontrolovat a provede s vámi asi 15 minutovou zkouškovou plavbu. A protože většinou kroutíte volantem a používáte páku dopředu-neutrál-dozadu, je to tak jednoduché, že to zvládne každý (a bez průkazu VMP).

Ještě předtím si autem sjedete na nákup do nejbližšího marketu, protože se taky může stát, že cestou den, dva, tři, na žádný velký nenarazíte, takže nakoupíte vody, piva, uzeniny, sýry, těstoviny, dobroty apod.

No a pak už jen plujete a kocháte se, proplouváte komory, otevíráte otočné a spouštěcí mosty, hádáte se, radíte se, kotvíte v malých vesničkách i větších městech, prostě „kde to teče“, tudy se pluje. Nemusíte se bát, že nebudete vědět kudy. Na každé lodi jsou šanony s informacemi, které vás nasměrují na trase, informují o značkách, otevíracích dobách apod.

To, co se mi na canalboatingu líbí je, že každá loď a každý kanál jsou úplně jiný. O lokalitě nemluvě. Nejoblíbenější je Holandsko a Francie. Pluje se v Belgii, v Německu, v Itálii, v Polsku, v Španělsku… u nás je nejznámější Baťův kanál a samozřejmě Labe a Vltava. Na řekách to není tak úplně o romantice, ale na malých úzkých kanálech je to nádhera.

Canalboating není jen o tom, že „plujete“ a nic. Ono mít cestou za den třeba 10 ž 15 komor, není žádná sranda. Tou komorou totiž musíte proplout, to znamená ji napustit nebo vypustit, vplout do ní, přichytit loď za lana, držet, atd. atd. A občas je to i fuška, ale to je na tom právě ta zábava.
Ještě zábavnější je to v Británii, kde se pluje na „narrowboats“, ocelových lodích, které jsou přes 20 metrů dlouhé a 180 cm široké. Tam se kormidluje „pínou“ na zádi, je to těžší, a taky obsluhujete komory ručně. Dá to víc zabrat, ale všichni si to užívají včetně místních, pro ně je to životní styl…

Moje individuální itineráře a cesty na míru pro klienty, se týkají i kanálových plaveb. Vyberu vám tu nejlepší možnou lokalitu, poradím a pomohu zajistit loď, prozradím všechny tipy a triky, naplánuju trasu a vypíchnu to, co cestou vidět. Je to ideální dovolená na týden pro rodinu se staršími dětmi, protože se zapojí a nebudou pořád čučet do mobilu .

Sezóna právě začíná, uvidíme se na vodě, ano?

Kontaktujte mě