Jednodenní stop – over v Hong Kongu

Letíte na Nový Zéland, Filipíny, do Vietnamu, Číny, Austrálie… a máte jednodenní pauzu v Hong Kongu? Často čtu v diskuzích na Facebooku dotazy, co se tam dá za jeden den vidět. Jak se nejlépe dostat z letiště do centra, kam se jet podívat, co všechno se dá stihnout… Hong Kong miluju, pro mě je na něj i týden málo. Ale třeba vám tenhle můj návod pomůže odvézt si ten nejhezčí jednodenní zážitek …

Letiště na ostrově Lantau je několik let nové a velice přehledné. Vstupní kontrola je rychlá, jen si v hlavní hale musíte dát pozor a stoupnout si do fronty „visitors“ a ne „residents“. Kromě pasu musíte předložit bílý lístek (co vyplníte v letadle), který si pasová kontrola zaeviduje, kopii vám nechá a tu při návratu odevzdáte. Pokud byste ho ztratili, nezoufejte, dá se vyplnit znovu u přepážky. Od vstupní kontroly vás zavede koridor do příletové haly. Hned po pravé straně budete mít Exchange. Poslední roky má na letišti monopol Western Union, jiná varianta není. Pokud budete ve městě jen den, stačí vám na výměnu cca 50 USD, ostatní zaplatíte kartami. Kurz není nejvýhodnější, ale u těch pár kaček to není důležité. V hale se musíte dát doleva, směr busy, taxi a vlak.

Jet do centra Airport expressem je rychlá, ale poněkud drahá legrace. Pokud jste aspoň tři, doporučila bych taxi. Cesta na Kowloon (např. na Mong Kok) stojí asi 300 HKD. Platí se za ujeté kilometry a paušál za průjezd do města. Cesta do centra Islandu stojí cca 400 HKD ), je to daleko a přes vodu. Mně se nejvíc osvědčily autobusy. Jsou patrové, takže je z nich krásně vidět, pokud se člověk posadí na přední sedadla. Do centra Kowloonu jezdí nejrychleji a nejpohodlněji bus A21 (za 33 HKD), cesta trvá asi 45 minut. Nebo se dá jet několika busy k nejbližší stanici metra Tung Chung a odtud do města (bus 3, 50 HKD + metro 17 HKD). Praktická na cestování je tzv. Octopus karta. (než se v hale odbočí doprava k busům, uvidíte pár schodů nahoru a prosklenou kukaň. Octopus doporučuji koupit tak za 300 HKD), i kdybyste ji neprojeli, platí se s ní všude v obchodech rychlého občerstveni, v potravinách, v 7 Eleven, použití je široké. Funguje přiložením na čtečku, obrázkem nahoru. V metru vás to při vstupu pustí a ukáže, kolik máte kredit, u výlezu vás to zkasíruje. V autobuse přikládáte kartu na čtečku u řidiče a hned se to odečte, v tramvaji přikládáte až při opuštění tramvaje dveřmi u řidiče. Na ferry mezi Kowloonem a HK ostrovem to odečte turniket u vlezu cestou k lodi. Je to easy a logické, popř. koukejte po ostatních ;-).

Takže už jste venku z letiště u taxíků. Nástupní ostrůvky busů jsou všude kolem, ten na A21 je lehce vpravo. Jízda trvá cca 50 minut, nejlépe na stanici jménem Tsim Sha Tsui, což je netypičtější místo pevninského Hong Kongu. Je blízko nábřeží na hlavní třídě Nathan Road.  Půjdete směrem k nábřeží, dole na jižním cípu Kowloonu, jsou tam stanice ferry, na nábřežní je moc hezká promenáda (Avenue of Stars), s krásným výhledem na Island (ostrovní moderní Hong Kong). Na ten se dostanete díky ferry (u turniketů přiložit Octopus card nebo vhodíte žeton koupený v automatu), jezdí po cca 8 minutách buď na stanici Admirality, nebo Central. Doporučuji Central a pak se pěšky přesunout k tramvaji na Victoria Peak. Musíte si to najít na mapě, hlavně se dostat ven z přístavu, a to je po takových průchozích mostech (po pravé straně budete mít obrovský Apple Store). Až se dostanete na venkovní úroveň na ulici, budete u vlezu do metra Central. Po levé straně je velký obchod Armani, naproti Tiffany tak od něj vlevo do ulice, po které jezdí tramvaje (Des Voex road). Půjdete doleva, jakoby po kolejích a dojdete až k vysoké, černé Bank of China. Hezký zážitek „zdarma“ je vyjet do 43. patra, kde je krásná vyhlídka na město. Ale musíte mít u sebe pas, jinak vás tam nepustí (a momentálně je celé parto v rekonstrukci). U banky se musí jít do kopečka, k zastávce tramvaje na Victoria Peak. Dá se tam jet i busem č. 15 z přístavu od ferry, ale zážitek je ta historická tramvaj. Dole si můžete koupit lístek nebo vstup zaplatit zase Octopus kartou, odečte vám to na displayi. Fronty vypadají dlouhé, ale čeká se tak max. 20 minut nahoru, dolů to bývá lepší.

Nahoře na kopci je velké obchodní centrum a v posledním patře je vyhlídka Sky Terrace a to je bomba! Platba opět Octopus kartou. V centru jsou kavárny, obchody, restaurace a dolů se jede zase tramvají.

Po návratu na stejné místo je dobré sejít na Des Voeux a nastoupit tam na patrovou tramvaj (jakoukoliv) jedoucí směrem vpravo a projet se městem, samozřejmě z horního patra. Platí se až při vystupování ven. Stanice ideální pro výstup se jmenuje Canal Road West (na Hennessy Road) pojedete asi 20 minut, je to za vysokým viaduktem, pak se dáte doprava směr Times Square. Je to hezké moderní místo s pěkným obchoďákem. Dole v prodejně potravin mají skvělé čaje a dobré jídlo i do ruky. Rozumné je vyjet výtahem do posledního patra (při cestě dolů uvidíte spousty malých restaurací). Občas bývá ve 13. patře bazar oblečení, sportovních věcí, kosmetiky apod. Stojí za to tam nakouknout. V okolních ulicích jsou tržnice a krámky s dim sum (kuličky plněné samými dobrotami).

Zpátky se vraťte na hlavní Hennessy Road, nastupte na tramvaj (jedoucí do centra) a projeďte se zase zpátky, na západní část ostrova až k Western Marketu. To je anglická stavba s mnoha krámky, kolem jsou kavárny, pekárny. Pěšky jděte od marketu ke stanici metra Sheung Wan (cca 5 minut) a pořád po Des Vouex Rd. Central, až ke stanici tramvaje Jubille Street. Tam doleva do Jubille road, na Counnagh přejít mosty a projít do IFC 2 (velké centrum, ten nejvyšší věžák). Uvnitř se dáte podle směrovek doleva k hotelu Four Seasons, je nádherný a klidně jděte dovnitř, nebudou se na nic ptát, stojí za to vidět vnitřek a průhledy na nábřeží a druhou stranu vody. Zpátky zase do areálu IFC a podle směrovek do metra stanice Central. Tam u turniketu přiložíte kartu a nastoupíte na červené metro směr Tsuen Wan.  http://www.goldcoastpiazza.com.hk/files/MTR_routemap.jpg

Pojedete 5 stanic na Mong Kok, vystoupíte výlezem E2, přejdete dvě ulice a jste na Ladies Marketu, největší tržnici ve městě. Pak z Mong Kok červeným metrem směr Tsuen Wan, přestoupíte na stanici Lai King na metro žluté a pojedete na konečnou Tung Chung. Tam je City outlet se sportovním oblečením, pokud chcete pořešit levnější nákupy na další cestu :-). Od obchodního centra jezdí každou chvíli busy na letiště (linka S1).

Jestli vás nezajímají obchody, vynechte je. Z Mong Koku se z hlavní ulice Nathan Road dostanete zase za 33 HKD na letiště (cca 40 minut).

JEN NA PÁR HODIN …

Máte-li aspoň 6 hodin pauzu a nechce se vám sedět a koukat na letišti, mám pro vás jeden tip: lanovkou Ngao Ping 360° k soše sedícího Budhy (třetího největšího na světě)

http://www.np360.com.hk/en/ a do areálu kolem něho. Z letiště se dostanete za pár minut busem č. S1 (u východu z letiště, jezdí po 10ti minutách a stojí 3.50 HKD) na stanici metra Tung Chung. Obejdete obchodní centrum a za ním sledujte cedule Ngao Ping. Připravte se na fronty (hlavně odpoledne). U okénka si kupte return cable (kolem 210 HKD). Pojedete asi 20 minut lanovkou skrz hory do malé vesnice (areálu) v kopcích. V centru je pár obchůdků, restaurací, muzeum, ale hlavní atrakcí je cca 220 schodů k soše Budhy. Jsou od ní nádherné výhledy na moře i na pevninu. Kolem jsou chrámy a obětiště, modlitebny a možnost koupit si vonné tyčinky a pomodlit se ve svatyních. Je to hezké, magické místo, samozřejmě atraktivní pro turisty, ale stojí to za to. Celá akce přesunu z letiště a zpět by měla trvat max. 4 hodiny. Nechte si rezervu, přinejhorším na cestě zpět od lanovky můžete použít taxík.

Pokud by se vám nechtělo absolvovat tenhle krátký výlet, udělejte si malý nákup v City Outletu  u stanice metra Tung Chung. Dole v přízemí jsou sportovní značky, v prvním a druhém patře světové značky. Slušné slevy mají hlavně u Hilfigera. V OC je v posledním patře food court s bohatým výběrem jídla, že nebudete vědět, co dřív.

Víc vám toho neprozradím, zájezd do Hong Kongu je totiž v TOP 5 mého cestovního know how :-).

Kontaktujte mě