Francouzská Polynésie – můj splněný sen
Asi nikoho moc nepřekvapí, že snem mnoha cestovatelů je Francouzská Polynesie.
Pro mě to bylo vždycky č.1 na mém „wish“ listu a léta jsem doufala, že se mi to jednou splní. Domečky nad vodou, tyrkysová laguna a výhled na temně zelené špičaté kopce. Dokonce jsem si asi před deseti lety dala takovouhle fotku na svoji „nástěnku přání“ a na displej notebooku. Roky ubíhaly a já jsem navštívila Mauritius, JAR, Nový Zéland, Seychely… ale pořád to nebyly ty domečky nad vodou v laguně.
Pak přišel covid, následně začala válku s Ukrajinou, ceny energií a všeho kolem letěly nahoru jak zběsilé, a já si řekla: kdy jindy, než teď. Dokud to nestojí raketu, dokud nejsme úplně nemohoucí (zdravotně), než zase „zavřou“ apod.
V březnu jsem na dva týdny zalehla s chřipkou a při brouzdání internetem na mě vyskočila nabídka United Airlines Praha – Tahiti s jedním dnem v San Franciscu za 32.500,- Kč. To je znamení, řekla jsem si a pustila se do toho. Nebudu popisovat, co všechno jsem si načetla, co všechno nastudovala, že jen naplánování letů z ostrova na ostrov v rámci Air Tahitu pasu mě stálo dva dny práce, ale stálo to za to.
Plán byl následující: Praha – Mnichov – San Francisco (tam den pauza ) – Tahiti (1 noc) – Moorea (4 noci) – Huahine (3 noci) – Raiatea (4 noci) – Bora Bora (4 noci) – Maupiti (2 noci) – Tahiti (5 nocí). A cesta zpátky Tahiti – SF – Mnichov – Praha (na jeden zátah). 27 dní, 24 nocí v Polynesii.
Let Praha – Mnichov – San Francisco začal obrovskou frontou u odbavení na Ruzyni. Samej Vietnamec. A co Vietnamec, to 5 obrovskejch balíků. Natvrdo jsme předběhli asi půlku tý fronty (jako že to nikdy nedělám, fakt), s našimi dvěma menšíma kuframa to nebylo nic těžkýho. Let byl na čas, za 60 minut jsme byli v Mnichově. Přešli jsme na druhý terminál a tam se zašili na dvě hodiny v kavárně, protože doby na přestup jsou teď všude docela dlouhý. Všechno dlouho trvá (málo zaměstnanců) a nebyli jsme si jistí, jak s pohovorem. Ještěže jsme se rozhodli jít na gate dřív, protože jen jsme zahnuli do příslušné chodby, viděli jsme tři dlouhé řady, jedna z nich na let do San Francisca. Stáli jsme skoro hodinu, než jsme přišli na řadu. Kam letíme, proč, na jak dlouho, co tam, naše zaměstnání, kde bereme peníze, kdo cestu vymyslel, číslo bot, barva kytiček na spoďárech a tak. Mně vzali navíc na důkladnou prohlídku batohu, který jsme musela komplet vybalit, aniž bych ta měla něco závadnýho. Boty dolů a znovu pohovor, tentokrát sama. Až pak jsem si všimla, že si odškrtli moje jméno na listu „vybraných“ pasantů pro podrobnější kontrolu. Mám já to štěstí…
Na letu Mnichov – San Francisco jsem nám zabukovala úplně na chvostu letadla dvojsedačku. Vlastně na všechny ty čtyři dlouhé lety. Ne, že by to bylo pohodlnější, ale sedíte aspoň jen dva a nikdo vás nekope do zad. Volba se ukázala jako správná, protože bylo vedle nás ještě místo na to jedno chybějící sedadlo, takže jsme si tam mohli dá věci a líp natáhnout nohy. Převlíkli jsme se do tepláků a tlustých ponožek, vzali si pantofle a pokusili se usnout. Místo dobrý, až na to, že za náma pořád splachoval hajzlík a posádka pořád kecala, tak jsem se moc nevyspali. Ale odpočinuli si, což je základ. Tři týdny (od Vánoc) v San Franciscu pršelo. Záplavy, ulice plný vody, prostě mizérie. Jen na ten náš jeden den ukazovala předpověď odpoledne a další dopoledne bez deště. Když jsme se kolem druhé blížili k SF, bylo modro a 12 stupňů. Viděli jsem celé město, Golden Gate bridge, přístav, Alcatraz… pecka. Říkám Honzovi: „Hned jak projdeme imigrační, popadnem kufry, mažeme na vlak, hodíme to do hotelu a okamžitě bereme tágo a jedeme k mostu, budeme tam ještě za světla a na západ slunce“. Jasně. Plán dobrej. Fronta na imigračním frčela, pohovor minimální… jeden kufr… druhej nikde. Prostě nebyl. Ani na pásu, ani u pásu, ani v celý hale. Přes půl hodiny jsme ho hledali, nic. Takže na přepážku. Mluvím blbě anglicky, ale pořád líp, než ta Číňanku za přepážkou. Náš kufr podle čísla dorazil. Hmmm, tak to je blbý, to ho musel někdo buď ukrást nebo si ho splíst. To se jako ještě kradou kufry? Nahlas říkám Honzovi: „ To je v prdeli. Máme před sebou měsíc dovolený a jsme bez kufru…“. A za mnou se česky ozvalo: „Nebojte, to se vyřeší. Máte lístek od kufru“? Paní Česálková ze Žižkova, mnoho let žijící v SF a pracující na letišti u zavazadel zjistila, že kufr vůbec neopustil Ruzyni. No, to je pěkný. Tak jsme sepsali protokol, vyfasovali jednací číslo a nadiktovali adresu, kam kufr dodat. Problém byl v tom, že druhý den jsme odlétali na Tahiti, tam jsme jen přespali, takže zadávat místo pobytu mi přišlo zbytečný. Paní Česálková nás uklidňovala, že to bude v pohodě a všechno se stihne.
Vyšli jsme si z letiště jak frajírci jen s batohy a malým kufírkem a zamířili k vlaku. Do města jezdí příměstský vlak (BART), za pomoci místní obsluhy jsme koupili jízdenku na tam a zpátky (za 21 dolarů) a za 15 minut to jelo. Štěstí nás neopustilo ani tentokrát, vlak se v půli cesty zastavil a půl hodiny stál kvůli nehodě na trati. Místní to znají, takže táhli někam na bus, ale co my… nic. Na stanici Power street jsme dorazili v sedm večer. Hotely v centru jsou docela drahé (jasně, jako všude), a protože nám šlo jen o přespání a ráno hned do města a před polednem na letiště, zvolila jsem malý hostel kousek od metra. I v hostelu totiž měli klasickej dvoulůžák se sprchou, takže žádný palandy na pokoji s šesti kámošema. Hostel byl čistej, docela pěknej, hned jsme se cítili na třicet mezi tou mládeží, a stál 113 dolarů i se snídaní. Pokoj byl malej, postel k jedný straně a celou noc nám pod okny jezdily uklízecí vozy.
Šli jsme se na chvíli projít kolem hotelu, kouknout na tramvaje, které se otáčely na Lombard street a po osmé šli spát, protože co jako, že jo. Srovnáme časový posun a ráno v 6 vyrazíme k tomu Golden Gate bridge. Ve dvě v noci začalo lejt. Ráno jsme se pokusili (dokonce dvakrát) vyjít ven aspoň na krátkou procházku, ale bylo to bez šance. Po pár minutách jsme měli mokro v botách a kalhoty skoro durch. OK, tak do San Francisca asi až v příštím životě.
Nasnídali jsme se v hostelu a pomalu vyrazili směr letiště. Aspoň se zeptáme, kdepak je náš čemodan. Ve Frankfurtu. Dobrý, tak aspoň už opustil Prahu. Do San Francisca ale přiletí hodinu poté, co my odletíme na Tahiti. Setkání se nekoná. A taky bylo jasný, že nás nedožene ani v prvním ubytování. Takže jsme v systému „delay luggage“ změnili místo dodání na Moorea Beach Lodge, kde budeme 4 noci, tak snad…
Let SF – Tahiti byl denní, bez problémů, naše zadní část byla poloprázdná, takže jsme si našli každý svoji „trojku“ a zkoušeli usnout. S malým zpožděním jsme lehce po 20. hod. přistáli na letišti v Papeete. Letiště je sice mezinárodní, ale docela malý, za chvíli jsme byli venku už proto, že držitelé EU pasů nečekají frontu s ostatními, mají svoji protekční. U vchodu vyhrávali na ukulele tři Maxim Turbulenc a za pár minut přijel řidič z našeho ubytování. Poslal nás do jediné směnárny na letišti. Pro vás, co tam poletíte: všechny měny kromě eur, jsou v rozdílných kurzech nákup/prodej. Jen euro je nákup i prodej stejně. Za 100 eur obdržíte 119,31 polynéských franků (XPF).
Maximum, které vám vymění, je 500 eur, a za to se platí paušální poplatek 7 eur. Když jen 200 eur, tak taky 7 eur. Pokud si chcete měnit 1000 eur, bude to minus 2 x 7 eur. Atd. Takže je lepší si buď vybírat kartou (Revolut, např.) nebo vyměnit 500 najednou. Jinak skoro všude berou karty, i v pojízdných stáncích, ale třeba ovoce u cesty nebo zmrzku na ulici si kupíte jen v cash. A některá ubytování chtějí jen hotovost (píšou to a zdůrazňují předem).
Takže jsme vyměnili 1000 eur a frčeli do našeho prvního ubytování. I tady pršelo, takže jsme přijeli do Tea Tahiti Holiday za tmy a deště. Vybírala jsem ubytování v centru Papeete, abychom to měli druhý den blízko na trajekt, mohli se ráno stavit někde na trhu a protože jediný slušný hotel (motel) u letiště stál asi 4.700,- Kč na noc, což se mi moc nelíbilo a ráno bychom stejně museli vzít taxík.
Bungalov byl pěkný, čistý, s velkou koupelnou, ledničkou, wifi, klimoškou, posezením na terase a bazénem. Bylo po desáté večer, jen jsme si dali sprchu a šli spát.
Nikdy nám ještě neztratili nebo nezpozdili kufr, to se nám vždycky vyhnulo. Tentokrát mě asi osvítilo, protože jsem nám pro všechny případy do batohů zabalila základ: spoďáry, plavky, šaty, kraťasy, pantofle, trika a všechny! léky, jako „co kdyby nám ztratili kufr, haha, že jo, haha…? Spali jsme tak ve svých věcech a komplet hygoška byla v neztraceném kufru.
Jak je tady dobrým zvykem, první kohout nás probudil asi ve dvě v noci. Ráno jsme jich v zahradě napočítali pět a k nim adekvátní počet slepic. Stále pršelo. Než jsem z bungalovu došla asi 15 metrů do kanceláře zaplatit (3.500,- Kč se snídaní a transferem), byla jsem durch. Tak začátek je zatím hodně veselej… Nasnídali jsme se na terase, kam voda nedostříkla a v 10 jsme se vydali pěšky do přístavu na trajekt směr Moorea. Lístky není třeba kupovat předem, na Moorea jezdí dvě společnosti, Aremiti (trochu dražší) a Teraveu (levnější). U trajektů jezdívá public bus, který je ale navázaný (jak jsme se dočetla) jen na lodě Aremiti. A protože jsme se už ráno rozhodli, že odplujeme dříve, než jsme mysleli, zrušili jsme objednaný taxík společnosti Gisele a riskli to, že s jedním malým kufříkem zvládneme bus (kdyby jel). No co myslíte? Nejel. Nebo možná jel, ale ne během půl hodiny, co jsme čekali po vystoupení z trajektu v přístavu na Moorea. Bus tam stál, ale mířil na druhou stranu (jezdí buď jedním, nebo druhým směrem). Byla sobota, nikde nikdo. Jeden taxík zevloval na štaflu, prý je cena do naší lokality cca 5000 franků. Dala jsem se do řeči se slečnou, která mířila naším směrem, taky chtěla busem, ale prý to vypadá bledě. Na rozdíl od nás mluvila francouzsky, takže se tomu dalo věřit. Ve chvíli, kdy jsem jí šla nabídnout, že se podělíme o taxíka, si zařídila odvoz s nějakou místní paní. Tak jsem ji poprosila, zda by nevzala i nás, když se vejdeme. Vzala. Až před ubytování, ráda si vzala 2000 franků a my za mírného deště prošli branou našeho prvního ubytování.
Tříhvězdičkový resort Moorea Beach Lodge je jedním s těch lepších a hezčích ubytování na ostrově. Vybrala jsem ho proto, že jsem chtěla v první lokalitě samostatný bungalov na pláži. Mít se kde prospat, s hezkým výhledem, na úrovni, s dobrým hodnocením. 13 vilek v zahradě, 3 přímo na pláži. Jedna z nich naše, na kraji, s výhledem na moře, kouskem soukromé pláže a pěkným posezením na terase. Hlavní budova resortu se společenskou místností, kuchyní a terasou stačila pohodlně všem hostům. Každý den bylo možné objednat si snídani, ale přiznám se, že 500,- Kč na osobu za vejce, džus, kafe, bagetu, croissant a ovocný salát nám přišlo přece jen dost. Jídlo jsem si šli nakoupit do malého obchodu asi 300 metrů od resortu. No… né, že bychom čekali Lidl, ale moc toho na výběr nebylo. Naštěstí nejsme na jídlo moc vybíraví, takže bageta, sladké pečivo, šunky, sýry, paštiky, džus, pivo, sušenky, chipsy a pak se uvidí. V resortu bylo výhodou to, že si tam hosté mohli vařit v plně vybavené kuchyni (nikde jinde, co jsme bydleli už takovýhle bonus nebyl). Takže se nás večer sešlo pár ženských v kuchyni a dělaly se špagety, pizza, maso s rýží apod. Pak jsme si to hezky nanosili ke svým stolům a při západu slunce to sežrali.
První dva dny pršelo a já začala pomalu propadat depresi… Kufr zatím nedorazil, jediné oblečení nám zmoklo, a protože do druhého kola voleb postoupili generál a kuní ksicht, neprozřetelně jsem otevřela Facebook a prošla pár diskuzních skupin. No jo, no, jsem blbá a nemám s sebou Neurol.
Půjčila jsem si kolo a jela se i v drobném dešti projet (Honza na kole nejezdí), abych vytáhla paty. Moorea je podél moře placka, naštěstí, hory se tyčí v centrální části a tam jsem se na kole fakt nevydala. Ujela jsem asi 10 km a vrátila se.
A protože odpoledne vylezlo sluníčko a další den jsme se probudili do modra, půjčili jsme si auto na celý den (dost hrozných 10.000,- XPF) a objeli si celý ostrov. Pár agentur pořádá několikahodinové výlety asi za 50 eur, ale jsou to místa, která si člověk najde sám, výkladu netřeba a auto na celý den vyjde levněji. Byli jsme na vyhlídce Belvedere, navštívili malou fabriku na výrobu místních džusů Rotai, projeli si dvě atraktivní zátoky (Opunohu a Cookovu), omrkli golfové hřiště a podívali se do hotelu Hilton a Sofitel. Většinou, když někde jsem a chci vidět jiné hotely uvnitř, poprosím na recepci, že jsem travel agent a designuju klientům cesty na míru (což je pravda pravdoucí) a ráda bych viděla bazén, restauraci, pláž a pokoj, pokud to jde. Většinou mi vyhoví (až na ty pokoje, když mají obsazeno). Hilton se nám líbil o moc víc, než Sofitel u nejznámější pláže Tamae, kterou jsme si celou prošli. Výhledy na moře krásný (na Tahiti v dálce), ale pláž plná korálů a kamení, za mě nic moc. Auto jsme si užili a pokud má někdo na Moorea víc jak 2 noci, určitě doporučuju si ho na den půjčit a celý ostrov objet, je to asi 60 kilometrů + zajížďky.
Managerem resortu je Francouz Claude, za kterým jsem šla pro radu, co mám dělat s tím zpožděným kufrem. Uklidňoval mě, že to řeší každý týden a že kufr určitě dorazí. Tak jsem se na jeho počítači přihlásili do aplikace a voila – aplikace moje číslo neznala. Zato mi 2 x denně chodily do mailu od United zprávy, že stále hledají můj kufr a že to brzy vyřeší.
Tak jsme s Claudem zavolali na info linku, kterou mi dali na letišti. Hlasový automat, jak jinak. Když jsme se prokousali asi deseti otázkami, tu tu tu, a spadlo to. Na druhý pokus jsme na konci slyšeli doporučení, že máme svoje „trackovací“ číslo zadat do systému na té a té webové stránce. A konec. Nazdar! Linka byla bezplatná, ovšem pouze pro USA, mě to stálo osm stovek. Ta webová stránka byla samozřejmě ta, co jsem zkoušela (nesu blba, ne?). Kufr už měl být teoreticky 3 dny na Tahiti, ale nic. Pozítří pokračujeme dál, co s tím…?
Tak jsem se uchýlila k instanci nejvyšší a poslední, k Facebooku. Už mi pomohl tolikrát, zkusím to i teď. Na Fcbk United Airlines jsem napsala zprávu, že číslo to a to, kufr 5 dní v háji, systém na prd atd atd. Asi za hodinu se mi ozval z customer servisu člověk, který můj kufr našel (v San Franciscu na letišti) a zbuzeroval nějakou partu, ať to vyřeší, za hodinu mi poslal potvrzení, že můj kufr letí s UA na Tahiti (Papeete) a bude tam večer po 20.hod. Prosila jsem pána, ať ho hlavně nikam neposílají dál, že druhý den odlétáme z Papeete na Huahine a že si ho vezmeme na letišti. Ufff.
Všechno potvrzeno. Poslední večer jsme si užili s drinkem při západu slunce a těšili se na další den.
Ráno kolem sedmé mi telefonoval zřízenec z letiště Papeete, že má můj kufr a co s ním má dělat. A že když letíme odpoledne na Huahine, nechá mi ho na check -in a mám si o něj říct. Huráááá. V půl 11 pro nás přijela madame Gisele a odvezla nás do přístavu na trajekt (za 5000 franků, smlouvat se nedoporučuje). Za půl hoďky jsme přistáli v Papeete, slupli rychle oběd v jedné z restaurací a vydali se hledat taxi na letiště. Hmmm, tak tady moc taxík nejezdí. A pokud jezdí, nezastaví. Místní nám poradili jednu ulici u Central marketu, kde je štafl, tak jsme tam sehnali asi osmdesátiletou babu, která nás za 2000 XPF vzala na letiště (běžná cena). Namířili jsme si to na check – in, že tam mám kufr a tak … „ne, my tady žádný kufr nemáme, to musíte do kanceláře, kde jsou ztracený kufry“. „Ne, váš kolega mi ráno říkal, že můj kufr bude na chce-in“. „Ne, tady žádný kufr není“. Zaskřípala jsem zubama a Honza už začínal rudnout. Ok, vydali jsme se do druhé haly do kanceláře. Bylo půl druhé odpoledne. Provozní doba kanceláře 8 – 12. Chápete to? Mezinárodní letiště a místnost se zavazadly funguje 4 hodiny dopoledne? Už jsme asi hodně hlasitě nadávali, protože přišel místní ochranka a jestli nám může pomoct. Vysvětila jsem mu situaci. Byl laskavý, dokonce někam volal, ale pak nám sdělil, že je kancelář zavřená a sorry jako. Už mi bylo do breku. Vraceli jsme se s Honzou do první haly s tím, že to budu řešit z Huahine, a dobrá zpráva je, že kufr je na Tahiti a může už za náma lítat po ostrovech. Pořád se mi to ale nechtělo vzdávat. V hale jsem si všimla paní, která vypadala jako „místní personál“ a požádala jsem ji o pomoc, Vysvětlila jsem jí celou situaci a paní zavolala nějakou managerku, která za 15 minut přijela a byla evidentně majitelkou klíčů od všech dveří na celém širém letišti. Došla s námi do kanceláře, nechala si popsat a ukázat na fotce náš kufr a zmizela v útrobách. Po pěti minutách vyšla s oznámením, že náš kufr v místnosti není. Tyvole já už mám dost! Prý kontrolovala papíry i všechny kufry, ale náš, s cedulí ze San Francisca, tam není. Je jí líto. A šla to říct i té paní, co jí volala. Obě dumaly, kde by tak ten kufr mohl být. Znovu si ode mě nechaly vysvětlit celou anabázi a pak udělaly poslední pokus. Šly na ten check – in, řekly o co jde, pán se otočil, otevřel skříň a vytáhl můj kufr. Prý se po obědě střídala směna a neřekli si to… Polkla jsme několik peprných nadávek, dala „letištní“ paní obrovskou čokoládu (ze ztraceného kufru) a konečně jsme se mohli odbavit a odletět na Huahine.
Asi jsem nechtěla takhle dlouze popisovat zpoždění jednoho blbýho kufru, ale třeba to někomu pomůže, jaký jsou procesy a možnosti. Facebook je mocný!
Proč jsme na Moorea jeli lodí a neletěli? No právě proto, že se na začátcích cesty dějí podobné věci, a kdybychom se někde šprajcli, zpozdili, nenastoupili na let apod., tak budou trable s návaznými lety. Ne na všechny ostrovy se lítá denně, ne na všechny ostrovy jsou na poslední chvíli volná místa v letadle. Já jsem kupovala Ait Tahiti pas víc jak půl roku dopředu. Kapacita letadel je mezi 20 až 60 lidmi. Třeba let na Bora Bora a zpět stojí kolem 8.000,- Kč. Ale když jsem nakombinovala 5 ostrovů, stála celá letenka 10.100,- Kč. Musíte se tím kombinováním prostě prokousat. Nemůžete se na žádný ostrov vracet, musíte na Tahiti začít i končit, no, není to sranda. Vytiskla jsem si všechny letové řády a dva dny v tom ležela, než se mi to povedlo. Systém mi totiž x krát napsal, že kombinace není možná, a nabídl cenu třeba 15.600,-. Nebo 18.000,- Kč. Zkoušela jsem to tak dlouho, dokud to neklaplo.
Let na Huahine trval asi dvacet minu. Seděli jsme po levé straně (ptala jsem se letušky, která strana je lepší a měla jsem dát na svoji intuici), takže jsme sice krásně viděli Moorea, ale na přílet a hezčí scenérie je pravá strana. Právě kvůli Huahine, které letadlo velmi blízko oblétá po celé západní straně (to jen, kdyby chtěl někdo fotit a točit, jinak je to asi jedno).
Na letišti nás čekala Flora, ve dvanácté generaci Švédka, dáma kolem sedmdesátky, která nás naložila do svého auta a zamířila do „městečka“, kde jsme si měli nakoupit jídlo a pití. Její Cafe Tiafei Huahine stálo na samotě za alejí palem, přímo na pláži s korálovou bariérou. Bylo to levné ubytování se snídaní, ale protože jsme na každém ostrově chtěli bydlet „jinak“, tady to bylo, jako když jedete na chatu na Mácháč. Velká chata se dvěma ložnicemi a koupelnou, spousty oken , žádná klimatizace a důrazný příkaz, že máme všechno a všude zavírat a zamykat. Kromě klíčů to znamenalo i zavírat okna hřebíkama (fakt sranda). Po třech dnech jsme naznali, že Flora je asi trochu ujetá na zloděje, protože při každé příležitosti zmiňovala, ať s sebou nenosíme cash, ať to slovo ani neříkáme, ať nikde nevytahujeme peníze a hlavně ať všude zamykáme a zavíráme. Prý jsou na ostrově tlupy mladých teenagerů, kteří kradou, aby měli na drogy. No, nevím. My jsme žádné tlupy neviděli, což neznamená, že tam nebyly, ale respektovali jsme opatrnost paní domu. V noci to byl trochu problém, protože spát při 30 stupních v chatě bez klimatizace se zavřenými okny, to fakt nešlo, na druhou stranu bylo všude takových mezer a škvír, že to foukalo skrz ně a neudusili jsme se. Poslední noc Honza natvrdo otevřel dvě okna, s tím, že když nás okradou, tak si moc nepomůžou…
Paní Flora má ve svém malém resortu tři takovéhle chaty, první dvě noci jsme tam byli sami, pak přijel pár z Polska.
Snídaně byly v ceně, nic opulentního, hlavně ovoce, sýr, bageta, kafe a čaj, na rozjezd to stačilo. Byli jsme na úplné samotě, deset metrů od náš řvalo moře a připadali jsme si jako na pustém ostrově. Druhý den nás na procházce zaskočil neskutečný liják, který jsme přečkali pod plátěnou střechou dvou starších dam, které ve svém stánku u cesty prodávaly banány a mango. Kdybychom jim nepomohly držet tyče jejich stanu, asi by ho lovily bůhvíkde. Za odměnu jsme dostali trs banánů v tašce z listí, a pokračovali v prozkoumávání okolí. Podívali jsme se na místní marae (posvátná místa, takové archeo vykopávky), na muzeum polynéské kultury, kolem vody, nakoukli do vanilkové minizahrady a za mírného deště se zase vrátili zpátky.
Paní Flora nám zajistila celodenní pronájem auta za 7000 XPF, chlápek nám auto přivezl a taky si pro něj přijel. Bylo to to nejlepší, co jsme mohli udělat, protože na objetí celého ostrova to bylo akorát na den. Za mě osobně má Huahine nejhezčí výhledy a nejhezčí přírodu. Není to úplně o plážích, ale dá se na ně dostat hlavně na jižní části ostrova, blízko resortu Le Mahana, který byl zrovna v mimosezónní opravě. Pláž u něj byla nádherná, jen jsme se nechtěli koupat a být prosolení už dopoledne. Jeli jsme se podívat i na perlovou farmu, kde si chvilku na břehu počkáte na loďku, ta vás zaveze na farmu a zase zpátky. Na farmě (jako na každé takové) se ukazuje, jak se pěstují perly, jaké jsou jejich druhy, kolik stojí a taky si samozřejmě můžete nějaké odvézt. Takový jeden krásný náhrdelník z barevných perel v měděných odstínech stál asi 250.000,- Kč. Taky jste si ale na památku mohli koupit třeba jen náramek z gumičky s jednou malou nekvalitní perlou za 5 eur. Cestou po ostrově jsme také objevili malý potok, kde žijí sumečci s modrýma očima. Nebylo úplně ideální světlo na focení, ale pár úlovku mám. Je to divný… ryba s modrýma očima. Další zajímavou zastávkou byl Maison de la pareo, kde se na všech látkách opakoval jeden jediný motiv – místní květina. Parea byla kvalitní z nádherné jemné bavlny, o tom žádná, ale 1.500,- za šátek, který vezmu dvakrát k plavkám, to se mi dávat nechtělo, navíc mi motivy kytek nesluší.
Projeli jsme celý ostrov asi za 6 hodin včetně pauzy v Yacht klubu Huahine, kde skvěle vaří a ceny byly kupodivu velmi přijatelné (za fish of the day s přílohou jsme platili asi 300,- Kč). Odpoledne jsme začali hledat pláž, na které bychom se mohli vykoupat, ale neměli jsme štěstí, buď to už bylo daleko, nebo se nám to nelíbilo, znáte to, vidíte něco ráno a odpoledne už to nikde není tak pěkný. Nakonec se povedlo. Mezi Super U v městečku a letištěm je resort Maitai Lapita Village Huahine, blízko něj parkoviště a na výběr dvě pláže. Jedna public, jedna hotelová. Šli jsme na tu hotelovou, jen jsme neměli tu drzost lehnout si na jejich lehátka, já jsem prostě v tomhle srab srabovatej. Víc jak hodinu jsme se koupali v nádherný vodě a před západem slunce vrátili auto.
Poslední den na Huahine jsme se poflakovali po okolí, pak nás pomocnice paní Flory odvezla na letiště a my pokračovali krátkým letem na ostrov Raiatea, kde jsme měli 4 noci na jižním ostrově jménem Uturoa. Na letišti nás vyzvedl bodrý Francouz Lulu (zjednodušeně) a po pár kilometrech od letiště a „hlavního“ městečka, nás vyvezl strmým a dlouhým kopcem do domu, který mají už 4 roky se ženou Sandrine, a ve kterém pronajímají 2 velké apartmány a teď už i jedno studio. Výhled z domu nás ohromil. Pod námi byl celá zátoka, v dálce ostrov Huahine a kolem nás nikdo. Bazén jsme měli sami pro sebe, Sandrine nám každé ráno připravila chutnou snídani a Lulu zajistil celodenní výlet lodí kolem severního ostrova …
Předpověď počasí trochu strašila deštěm na konci pobytu, tak jsme chtěli hned, dokud to ukazovalo sluníčko. Bohužel, předpověď vyšla přesně opačně. Skoro celý den na lodi jsme strávili v pláštěnkách za lijáku a silného větru, naopak zbytek pobytu na Uturoa bylo vedro. Holt, počasí. Výlet lodí kolem ostrova Tahaa byl i tak moc prima (11.000 franků za dvojici), navštívili jsme postupně výrobnu rumu, perlovou farmu, šnorchlovali jsme na motu u Pearl resortu, tam jsme měli taky oběd a ukázku lezení po palmách a porcování kokosových ořechů. Náš průvodce, mladý Polynésan Terehau byl jedním z nejlepších průvodců, které jsem kdy zažila. Od rána nás bavil povídáním, vtípky, hrou na ukulele, bylo vidět, jak moc ho to baví. Jak jsme se pak dozvěděli, pracoval dříve na rodinné vanilkové farmě, a to je docela dřina. Průvodcováním se baví on i turisti, navíc je to pěknej mladej kluk (na rozdíl od většiny místních). Po návratu z lodi jsme si zmoklí a vyfoukaní hned dali horkou sprchu, aspirin a zalezli do postele, báli jsme se, abychom to neodstonali, ale v pohodě.
Druhý den jsme se vypravili do městečka. Z našeho Fare Mahi Mahi to byly necelé 3 kilometry po silnici. Městečko je malé, docela nevzhledné, je tam pár obchodů s potravinami, samozřejmě prodejny suvenýrů a několik malých restaurací. Do jedné, Braseria Mahamu, jsem zašli na oběd (nic moc čína) a pozorovali davy australských a amerických gerontů, kteří se vybelhali (jako doslova) z obrovské zaoceánské lodi. Na netu jsem si vygooglila, že loď vyplula ze Sydney a pluje světem tři měsíce. Proti gustu…
Cestou zpátky jsme si stopli auto s novozélandským archeologem (teda tady žijou lidi…), který nás vzal aspoň pod kopec. Nahoru už jsme museli šlapat. A to ještě několikrát, protože jsme samozřejmě neseděli na zadku v apartmánu. Lulu nám na poslední den zařídil auto. Vlastně na 24 hodin, takže jsme si ho vyzvedli odpoledne v 15, projeli si celý ostrov a druhý den jsme ho vrátili zase kolem třetí. A protože to bylo u letiště, nemuseli jsme s odvozem čekat na Lulu. Uturoa je větší, než severní Tahaa, je sice dost členitý, ale jedete pořád jen po jedné hlavní silnici. Tahákem je cesta „skrz“ ostrov, kde je nádherná botanická zahrada, vyhlídka Belvedere Faaroa a několik příjemných treků po kopcích. A taky jsou tu k vidění „gabros“, velké šedočerné kameny. Cesta kolem ostrova je krásná už jen tím, že jsou všude kopce a některé i pěkně vysoké, takže je pořád na co se dívat a kde stavět na focení. Na druhou stranu se skoro nikde nevykoupete, protože tu nejsou žádné pláže. Jen takové malé pásy písku, u kterých ani nezaparkujete. V moři jsou nachystané rybářské loďky na velkých kolech, kterými se spouští na vodu, vypadá to moc hezky na fotkách. Není tu ani moc hotelových resortů. Zato je tu Pizza Fare, kterou když navštívíte po 17 hodině, dostanete kus takový, že ho sotva sníte ve dvou, natož sami.
Poslední den jsme se rozloučili se Sandrine a Lulu, odevzdali auto (6500 XPF na den) a z malého letiště pokračovali na místo, kterého jsem se bála. Bora Bora. Proč jsem se bála? Že budu zklamaná. Že jsou všechny ty fotky na netu přikrášlené, přibarvené, v moři budou řasy a jídlo bude hnusný a předražený… no, tak mi sklaplo. Byla to pecka!
Let z Huahine na Bora Bora (sedadla vlevo, samozřejmě) trval slabých dvacet minut, ale letadlo oblétá celý ostrov, takže máte co fotit i točit. Letiště je sice taky malé, ale už je cítit ten „money“ rozdíl. Na molu jsou dvě místa označená Four Season a InterConitinental, ta slouží k nástupu na loďky poslané těmihle luxusními hotely pro své klienty. Plebs (jako my, ha ha), pluje krásným velkým trajektem, cca 30 minut do přístavu Vaitape.
Cestu jsme si za velkého větru užili na horní palubě. Plulo nás asi sedm, z toho dva Slováci a do stejného hotelu, jako my. V přístavu Vaitape nás čekala dodávka z našeho resortu a za 20 minut jsme se už zapisovali na recepci.
Jasně, určitě by se mi líbilo bydlet v St. Regis na Motu Piti A’au, v bungalovu na kůlech, s proskleným dnem, vstát a skoro z okna skočit do zelené laguny, ale prostě nemám sedmdesát tisíc na byť jen jednu noc. Vybrala jsem dobře i tak. Hotel Royal Bora Bora je malý, tříhvězdičkový resort na jihu ostrova, pár minut pěšky od slavné pláže Matira. Recepce a hlavní budova s restaurací, bazénem a soukromou pláží je jen přes silnici od resortu utopeném v zeleni a tichu. Příjemný, kvalitní a prakticky zařízený dvoulůžkový pokoj měl tu správnou velikost, klimatizaci, koupelnu, ledničku, pohodlné postele a velký balkon. Co víc si přát. Nebylo plno, takže jsme si užili klid jak na pokoji, tak v hotelu samotném. Snídaně nabízela spousty variant, na pláži jsme byli skoro sami, v bazénu taky. Navíc se mi podařilo ukořistit na poslední chvíli akci na Agoda.com při platbě týden předem a dostala jsem se na cenu 4.000,- Kč na noc se snídaní. No nekup to!
Protože jsme si užili lodní výlet na ostrově předtím, ani nás nelákalo dát si repete. Blokli jsme si místní vejtřasku a vydali se do Vaitape. Chtěli jsme omrknout místní trhy s ovocem a najít děla z druhé světové války. V tom druhém GPS zklamala. Šli jsme v tom vedu asi 3 kiláky, ale děla nikde. Ptali jsme se, nikdo nevěděl. Pořádně jsme se prošli, což taky neuškodilo a z přístavu nás do hotelu svezla recepční. Taky jsme se byli podívat na Matira beach. Cestou kolem několika restaurací jsme si četli menu, abychom se rozhodli, kam na večeři, dokonce jsme si zarezervovali stůl. Zvažovali jsme i vyhlášený bar Bora Bora Beach club, kde jsou prý krásné západy slunce při míchaných drincích. Jenže my nepijeme (Honza si Hinano párkrát dal, ne že ne), ale když jsme viděli ty ceny za jídlo, usoudili jsme, že jídlo v hotelu bude aspoň u nosu. A protože byl pátek večer, byl v restauraci kulturní program Tři ukulelisti, v součtu 500 kilo živé váhy, hráli k tanci dvěma lepým děvám s kvítím ve vlasech, které se vlnily kolem našich talířů. Měla jsem velkou chuť na kachní grilované prso, ale smůla. Díky ptačí chřipce nebyli opeřenci. (Ale kohoutů je tu pět na jeden barák, ha ha). Tak jsem si vybrala nějaký talíř od všeho trochu a málem jsem umřela: tatarák z tuňáka, spring rolls, rýře, smažené krevety, raw losos, opět tuňák, salát… už ani nevím. Když se slečna přišla zeptat, zda chceme sladkou tečku, myslela jsem, že si dělá srandu. Po kile jídla už bych nesnědla ani mandličku. Ale bylo to moc dobrý a užili jsme si prima večer.
Zvažovali jsme i půjčení auta, ale Slováci nás od toho odradili. Půjčili si „vajíčko“ – elektromobil a za dvě hodiny byli zpátky na hotelu, že kolem nic není (to trochu kecali). Tak jsme zůstali na té krásné pláži a občas se šli někam projít. Ceny jídla a hlavně pití v hotelích nejsou úplně nejnižší a protože byl obchod s potravinami asi 100 metrů od hotelu, koupili jsme si něco málo francouzských sýrů, šunku, obrbagetu (60 XPF stejná cena kdekoliv), ovoce a na večeři jsme si zašli do The Lucky house (doporučuju, včetně rezervace, mají pořád plno).
Poslední den na Bora Bora jsme si ještě zašli omrknout místní InterContinental. Pokoj mi neukázali, protože manager někde poletoval, ale resort je velikej, pěknej, s několika restauracemi, a domeček nad vodou stojí na noc jen pětatřicet.
Fakt se nám odsud nechtělo. Možná i proto, že jsem letěli na dvě noci do „neznáma“. To neznámo se jmenovalo Maupiti. A jak jsem psala na začátku, ne na každý ostrov se lítá denně. Někdy jen párkrát týdně a ještě blbě. Ale fotky a recenze byly tak úžasný, že jsme to riskli. Na Maupiti je poměrně málo ubytovacích kapacit. Přiznám se, že pokoje 10m2 se sdíleným wc a koupelnou už jsem si fakt užila v mládí a škrabat se někam do kopců do AirBnB se nám taky nechtělo. Na netu jsem objevila manželský pár, který pronajímá dvě vilky na jediné (opravdu krásné) pláži Tereia. Maupiti residence je na dva roky vybukovaná, platí se dlouho dlouho předem a lidi se sem vracejí, jako naši sousedé, Angličani, třeba na týden a dýl. Po přistání na letišti velikosti hřiště FC Slavoj Houslice a projitím budovy jak jejich klubovna, jsme se octli u malého mola, kde čekala bílá bárka místních pašeráků lidí (čti převozníků z letiště). Za platbu 1500 cash za dva lidi jsme pluli asi 20 minut do malého přístavu ještě menší vesničky, kde na nás čekali majitelé vilek na pláži. Francouzský advokát v důchodu a jeho vietnamská manželka. Odvezli nás svým vozem po silnici, která by záviděla i příjezdovým cestám do našich zahrádkářských kolonií. Tak tady si asi auto nepůjčíme. Byla neděle, paní majitelka nabídla, že si můžeme v přístavišti u stolku (???) koupit aspoň sladkou buchtu, protože v neděli je všude zavřeno a jídlo si budeme muset objednat. Ok, tak to tady ještě nebylo. Po čtvrthodině drncání jsme dorazili na místo, které nám trochu vyrazilo dech. Úplně prázdná, opuštěná krásná pláž s bílým pískem a tyrkysovou vodou. Obrovská vilka s terasou, dvěma pokoji a obývací místností s kuchyní. Všechno v bambusu, čisté, praktické a jen pro nás. Připlatili jsme si v jedné ložnici za klimatizaci (to by se fakt nedalo), udělali si kafe a paní majitelka začala s průvodcováním: „Tady je ovoce, to si natrhejte ze stromu, tady je kód na zámek do garáže, tam si vemte vodu a napište do sešitu 150 XPF a dejte sem peníze, tady je telefon, s ním si zavolejte pro jídlo. támhle máte kola, kánoe, lehátka a tak. Kdyby něco, jsme ta vila v kopci nad váma, stačí zavolat a my přijdeme“.
Tak jo.
Co budeme jíst? Na pláži je jedno jediné bistro, Chez Mimi, které má otevřeno jen přes poledne. Pak jsou tady asi 4 bistra, odkud vozí jídlo. Většinou pizza a burgery (90% všeho jídla take away). A snídani si musíme objednat v nějakým domku na pláži a ráno tam v 8 být. Haha, asi umřem hlady. Přijímám výzvu, jdu do garáže a vytáčím číslo prvního bistra. Tu tu tu tu. Druhého bistra – záznamník. Třetího bistra – tu tu tu. Hm, tak to je dobrý. Volám paní domácí. Za chvíli přijíždí její manžel, co a kde prý chceme k jídlu. Že nejdou telefony. Takže pan majitel jel deset minut autem k první pizzerce, tam nám objednal dvě pizzy a zase jel domů. Asi za hodinu přijela motorka s naší večeří. Prozřetelně jsem objednala dvě kola od vozu, protože bylo jasný, že tím spláchneme i pondělní oběd. Chlapec se omlouval, že jede tak pozdě, protože mají strašně objednávek a nejdou telefony. A prý, zda máme cash, protože tím pádem nejde internet a nelze platit kartou. Máme, páč jsme měli načteno, a tudíž jsme to věděli.
Večer jsme si užili s fantastickým západem slunce na terase, která začala ve 20:00 blikat stovkami světýlek (Vietnam se nezapře).
Ráno jsme se vydali na pláž do kouzelného barevného domečku, kde jsme měli objednanou snídani. Byla tam s námi ještě jedna Němka, její přítel a podle stolů jsme zjistili, že přijdou ještě dva lidi. Tím asi výčet turistů na této části ostrova končil. Snědli jsme čerstvou bagetu s máslem a marmeládou, asi třicáté mango v pořadí, nedopili hnusný kafe a začali další den. Mrzí mě, že Honza nejezdí na kole, protože jestli se na těchhle malých ostrovech něco užije, tak je to kolo. Dala jsem svému muži možnost lenošit s tím, že se obětuju, vezmu tu strašnou plečku bez převodovky, objedu si ostrov kolem dokola a cestou se stavím v obchodě pro něco dobrého k jídlu a pití. Vyhlídla jsem si krám na Google mapě, takže jsem jela najisto. Po půl kilometru mě cesta zavedla do kopce. Zkratka prodlužovačka? Jo, ale s nádhernými výhledem a značkou, že sklon je víc jak 20% a nemám jezdit z kopce na kole. Jasně, já se dřu do kopce a pak ho povedu? I am brave! Dala jsem to se staženým zadkem, protože kopec dolů byl prudkej, bez krajnic a kdybych se smekla po drti, letím desítky metrů. To kolo bylo fakt strašný, ale asi po půl hodině jsem dojela do krámu. No, do krámu… dřevěnej pult, za ním kluk, tři konzervy a lahev Pepsi.Tak tady toho moc nekoupím. Takže zpátky do vesničky a ptát se. U kostela je obchod. Nebyl. Za kostelem je obchod. Nebyl. Pod kopcem je obchod. Slova behind a before jsou asi pro domorodce stejný, protože začínají na B, nebo já nevím, teda. Konečně se blížím k cíli, míjím chlápka na motorce, který veze asi dvacet baget v pytli. Místní supermarket má dřevěný pult jen asi o metr delší, než u toho kluka na druhé straně ostrova.
„Bonžúr, madam, ž vudre án baget“. Hurááá, mám svoji bagetu za šedesát. Prodavačka se pobaveně usmívá, jak projíždím očima regály za ní. Konzervy párků, konzervy kompotů, hořčice, kečupy a mraky čistících prostředků. „Ave vu du žambon, silvuple“? zkouším jak tatar koupit ještě něco. Paní se směje. „No“. „Ave vu d fromáž?“ Opět smích. „No“. Poslední pokus. „Hinano? Heineken“?. Paní pobaveně ukazuje na pár konzerv. Rezignuju a kupuju párky v plechu.
No, ale protože jsem nechtěla přijet s prázdnou, vzala jsem to šílený kolo a jela zase znovu tu trasu a cestou v dalších třech podobných krámech koupila postupně pivo, sušenky a vodu. Když jsem přijela po hodině a půl úplně vyflusaná, přivítal mě vysmátej Honzík slovy „No vidíš, kolik jsi toho nakoupila“. Zabil!
Okolí našich dvou vilek bylo prostě nádherný. Stovky metrů v mělké vodě, rybičky, boulders kameny, vyhlídky jak v katalozích. Naproti přes pás moře byl další ostrov, Motu Auira, kam se dalo dojít (voda byla max po pás“, ale bylo to dost daleko a chůze vodou je pro starý kosti docela záhul. V zátoce bylo takové jedno malé místo, kde se dalo koupat, ukázali nám ho sousedi Angláni. Jinak by to bylo o lehnutí si na záda. I voda tam byla chladná a osvěžující. Teprve tady nám přišlo škoda, že tu jsme jenom dvě noci. Klid, ticho, pár toulavých psů a čerstvá karambola ze stromu… ráj. Všude tříděnej odpad, kontejnery tři sta metrů od sebe, pouliční lampy zásadně solár a všude neskutečně čisto. Všichni pořád zametají kolem silnic, domů a čistí pláže. Vietnamsko – francouzský pár nás odvezl do pidi přístavu, pověsili nám na krk věnec z místních kytek a nabrali do auta další hosty. Bílá loďka s názvem Mobidick nás odvezla na letiště a my se vydali na poslední meziostrovní let, zpátky na Tahiti, do Papeete.
Protože let trval skoro 40 minut, dostali jsme jako občerstvení kelímek džusu, jinak se podává jen to, co si dopředu objednáte. Což kvůli pár desítkám minut nikdo nedělá.
Po příletu na pepeetské letiště jsem váhala, zda mám vyměnit ještě nějaká eura, ale vybrala jsem jen z automatu 20 000 XPF přes Revolutku a nakonec to bylo akorát. Přešli jsme silnici a po pár schodech v kopci vešli do půjčovny aut Eco car. Vyplnili papíry, zadali kreditku, vyfotili škrábance a mazali směr Pana’auia, což je číst Tahiti na severozápadním pobřeží. Nová Dacia Logan (4800 XPF za den pronájmu) nás spolehlivě vyvezla dva kilometry prudkých serpentýn do krásné vily v kopci. Ubytování v Globe trotter Lodge (podle basketbalového klubu) jsem objednávala víc jak půl roku dopředu a mělo jednu jedinou recenzi. I přesto jsem cítila, že to bude „ono“. A bylo. Francouzský pár s jednou dcerou postavili dům před deseti lety a spodní byt, ve kterém bydleli jejich rodiče, teď pronajímají. Paní Julie je velmi komunikativní a příjemná dáma, skvěle se s ní povídalo, když jsem se potkali, což zase nebylo často, byli jsme v domě skoro pořád sami. My a pes. Božan. První noc nám vlezl do pokoje, asi se u sebe nudil. Měli jsem otevřené dveře na terasu, abychom větrali. Jediné mínus celého pobytu, že bylo bez klimatizace v noci docela teplo. Ale zvykli jsme si. Apartmán byl jednoduše zařízený, ale měli jsme tam všechno, včetně skvěle vybavené kuchyně. To, kvůli čemu bych se tam kdykoliv vrátila, byl bazén a výhled. Asi nejkrásnější výhled, který jsme na Tahiti mohli mít. Celá zátoka a na konci tyčící se ostrov Moorea. Pecka! Bez auta by se to vůbec nedalo a my jsme chtěli i jezdit po ostrově, ne se jen povalovat u bazénu. Nakoupili jsme si jídlo a pití na posledních 5 dní, protože Tahiti je přece jen ostrov plný „civilizace“, takže 4 velké Carrefoury, traffic každý den odpoledne, stadiony, špitál, mraky lodí v přístavu a poflakující se mládež.
První den jsme si užili jen u bazénu, ale druhý už jsme vyrazili po celé západní straně ostrova. Dojeli jsme na jih, kam až vedla silnice, na pláž Teahupoo, s černým pískem, která je rájem surfařů. Hledala jsem nějaký vlny, ale nic moc, teda. Cestou jsme se zastavili v jeskyních Grottes de Maraa, u vodopádů, v krásné botanické zahradě Vaipahi a několika plážích. Jako milovnice hřbitovů jsem se snažila Honzu nasměrovat na několik míst, ale povolil mi jen jeden, strašně nerad jezdil z hlavní silnice „kamkoliv“, znamenalo to mraky půlmetrových děr a kličkování jak na Letný u opravných jízd.
Hřbitov nic moc, malé náhrobky s pár umělými kytkami a u hlavní hrobky parta dělňasů vařila nějakou muziku z magneťáku. Taky jsme se stavěli na pláži Vaiava a v parku Mahana, kde je moc pěkná restaurace. Jako ekvivalent městských pláží to není špatný. Další den jsme naopak prozkoumali východní pobřeží. I když bylo zataženo a občas poprchávalo, krásně jsme se prošli celým výběžkem Venus Port, kde je maják, pláž s černým pískem a pár restaurací. Cílem cesty byly hlavně vodopády v oblasti Haapupuni, kterých je na téhle straně několik. Mapy jsou trochu zavádějící, je dobré koukat po hnědých cedulích s označením místních atrakcí (jako na všech ostrovech). Po dešti byly cesty k vodopádům trochu o ústa, ale moje sandály Rieker vydrží všechno, takže i bláto a kluzký kameny. Cascades de Faarumai mají jeden velký vodopád lehce přístupný z parkoviště a pak tři vodopády v kopci. Je to krásné místo s vůní a zvuky pralesa. Tohle pobřeží není tak atraktivní, ale je tady několik pláží, kde se dá koupat (pokud nejsou vlny a neleje jak z konve). Cestou zpátky do Papeete jsme se ještě stavili na vyhlídce Belvedere du Taharaa (pozor, nevjíždět do parku, ale nechat auto pod ním na parkovišti). Přijeli jsme vyfoukaní a rádi jsme si dali dobrou teplou večeři v apartmánu. No a další den jsme se taky chtěli trochu projít centrem Papeete a stavit se v místním Marketu koupit nějaký blbosti domů. Jenže nás od toho odradila Julie, která říkala, že v sobotu jsou v centru davy, nejde tam zaparkovat, všechno končí v jednu ve dvě a pak je zavřeno. Hmmm, tak to na to kašleme. Večer předtím jsme si tam koupili úžasný dorty v Dreams of Lucie a těch pár ulic v centru jsme si taky prošli, tak tím by bylo Papeete hotový.
To jsem ještě netušila, že se den před odjezdem seznámím s Papeete mnohem blíž, a to v noci…
Po naší skromné večeři (bageta, šunka, sýr) jsem si dala relax v bazénu, pak sprchu a najednou mě přepadla taková bolest v žaludku, až jsem se lekla. Netrpím na to, takže jsem si vzala jednu pilulku Rennie, že to přejde. Nepřešlo. Trápila jsem se asi tři hodiny, když přijela Julie z práce, volala nějaké kamarádce zdravotní sestře a ta taky říkala, že doporučuje jet na pohotovost. No nazdar, všechno, jen ne do špitálu. Pár měsíců předtím jsem řešila podobnou věc s klientkou v New Yorku a vím, jakej je to opruz a nervy. Dva dny před odletem, sakra, to se fakt nehodí. V půl desátý večer jsem to vzdala a poprosila Honzu, ať nastartuje, že jedeme do špitálu. Tu půlhodinu v autě si vůbec nepamatuju, skučela jsem zkroucená na sedadle, ani nedávala pozor, jak máme jet ty neosvětlený serpentýny dolů. Nemocnici jsme našli, Emergency taky, paní na recepci si mě zapsala a přijali mě v hale na lehátko. No, nebudu to dlouze opisovat. Po hodině čekání (dítě, voják a kriminálník měli přednost) mě kompletně vyšetřil mladej doktor, co studoval v Paříži, vzali mi krev, moč, udělali EKG, dali na dvě hoďky na kapačku a bylo. Nebo spíš nebylo. Doktor to odhadl na náhlou gastritidu. Proč, nikdo neví… Ve 3 ráno jsme frčeli zpátky. Puštění žilou a kapačka mi hodně pomohly. To celé za… podržte se… 2.700,- Kč. To bych v NY zaplatila v dolarech jen za „dobrý den“ saniťákovi. Usnula jsem jak zabitá a ráno bylo všechno v cajku. V klidu jsme si zabalili a po obědě jeli vrátit auto do půjčovny. Manager nás z ní zavezl na poslední místo naší dovolené. Já bych prostě bez toho domečku nad vodou neodjela…
Když jsem totiž brouzdala po všech těch možnostech ubytování, našla jsem právě na Tahiti resort s vodními bungalovy, který nám v tom celkovém objemu financí neroztrhá peněženku. InterContinental Resort Tahiti. Kromě normálních pokojů mají několik bungalovů Ocean View a pár těch nejlepších Over water motu bungalovů. Cena 21.500,- Kč za noc se snídaní v akci na Bookingu. Já vím, je to hrozný, ale jednou za život… prostě jsem to moc chtěla. A tady, v Polynésii. No a zase se vyplatila Agoda, která měla tenhle nejlepší bungalov asi za 17.800,- Kč. Tři dny před naším příjezdem mi přišel z hotelu mail, že se moc omlouvají, ale že nám tenhle super bungalov ruší, z důvodů, které nemohou ovlivnit (to je terminus technikus, který stojí za to si pamatovat, ha ha). Že nám dají ten Ocean View, nižší cenu a večeři o dvou chodech v hotelové restauraci. Byla jsem strašně naštvaná, odepsala jsem, že nesouhlasím a nepřijímám, že se na to těším celý rok, že mám fotku bungalovu na svým počítači a kdesi cosi, ale bylo mi to prd platný. Asi mě někdo přeplatil (aktuální cena byla 35 táců) nebo se jim to na jednu noc nerentovalo, nebo já nevím. Nakonec to bylo to nejlepší, co se mohlo stát (děkuju, Vesmíre). Náš bungalov byl stranou, daleko od hlavní budovy, oba vedlejší bungalovy byly prázdné, takže jsem si chodili „na ostro“ i na terase a koupali se nazí. Byl to úžasný relax a zakončení naší cesty. Celý resort InterContinentalu je velká zahrada s několika bazény, třemi restauracemi a barem. Sice je to „fabrika“, u večeře bylo asi pět zájezdů a program místních „haka“ tanečníků, ale jinak pěkný. K večeři na účet podniku jsme si dali tatarák z lososa, steak jako mužskou dlaň a čoko tečku. Moc dobrý. Spali jsme jak zabití až do snídaně. A protože jsme byli ti „poškození“, získali jsme ještě pozdní check-out, takže jsme byli skoro až do večerního odletu v domečku nad vodou. Byl to pro nás zážitek fakt asi životní, a to celé nakonec za 14.500, Kč, takže i když je to pro mě cena prodlouženýho víkendu v Římě, stálo to za to.
Na letiště nás odvezlo hotelové taxi a aby zase člověk nebyl tak okouzlenej, tak asi stovku lidí odbavovalo místní letiště jedním rámem asi dvě hodiny. Div že ním to neulítlo. Posádka jak z Bohnic, věkový průměr 60. Asi nemaj Amíci nic lepšího. Sice bylo letadlo poloprázdný a měli jsme každý trojku pro sebe, ale byly takové turbulence že se nedalo ležet. Ani by to nikdo neriskoval, protože jídlo, které nám dali, bylo to nejhnusnější, co jsme kdy v letadle jedli. Radši nám na něj ani nerozsvítili. Přestup v San Franciscu byl bleskový, v Mnichově taky a když jsme přiletěli do Prahy do těch minus dvou, byla realita dost krutá.
Suma sumárum, za mě byla tahle Polynésie opravdu naše životní cesta. Klidně bych si to za pár let zopakovala.
A pár postřehů na konec: dva týdny je minimum, ten skoro měsíc byl tak akorát. Dá se to pořídit za adekvátní peníze, aniž by si člověk odpíral a choval se low-costově. Všechny water safari výlety jsou si dost podobné, stačí si dát dva. Šnorchluje se všude. Půjčení auta je v rozpětí 4000 -12000 XPF a den. Benzín a bageta stojí všude stejně. Wi fi je mizerná v pětihvězdě i na samotě u lesa. Místní jsou milí, všichni vás zdraví a chtějí si povídat Stopování povoleno a někdy vám i zastaví. V poměru cena/výkon vyšel nejdráž ostrov Moorea. Opalovací krém 50+ je málo, chce to devadesátku. A mango je tady nejlepší na světě.