Bílé noci přece nejsou přece bílé!

Fenomén „bílých nocí“ zná skoro každý. Někdo ho zažil v některé ze severských zemí, někdo kvůli němu letí do Petrohradu. Já osobně jsem byla v tomhle krásném (byť ruském) městě několikrát. V dubnu bylo málo turistů, zato velmi větrno a docela chladno. V červenci bylo fakt vedro a město přeplněné lidmi. Letos jsem zkusila půlku června a myslím, že to bylo tak akorát. Samozřejmě, město je plné turistů i místních už z toho důvodu, že Bílé noci provázejí koncerty, slavnosti, divadlo pod širým nebem a žije se tu do ranních hodin.

Jak taková „bílá noc“ vlastně vypadá? Obloha není bílá, samozřejmě :-). Ale kolem deváté čekáte stmívání a … nic. Kolem desáté nebo jedenácté čekáte stmívání a … nic. Možná tak po půlnoci obloha trochu ztmavne. Pouliční lampy svítí, a to, že není klasický den, je poznat. My jsme vypozorovali, že trochu větší tma je mezi druhou a čtvrtou ráno. Pak už zase svítá.

Má to svoje výhody i nevýhody. Výhodou je délka dne, takže můžete přes den chodit do muzeí, která bývají otevřená od 10 do 17 hodin. Jen pozor, nemají zavřené pondělky, jako je to v hodně evropských zemích, ale klidně čtvrtek a pátek a velmi často v úterý (nutno kontrolovat na internetu). No a večer můžete chodit po městě jak dlouho to vydržíte. Obchody bývají otevřené do 23 hodin, restaurace a bary dlouho přes půlnoc.

Recepční v hotelu nás varovala, že kolem 23. hodiny přestávají jezdit autobusy, ale nebyla to pravda. Řešili jsme totiž, jak nejlépe se dostat na nábřeží k Admiralitě, na pozorování otevírání mostů. To začíná Dvorcovým mostem v 1:10 hod., pokračuje Trojickým v 1:20 atd. atd. A od našeho hotelu jezdilo na nábřeží poměrně dost linek autobusů, všude na cedulích ale jen do 22.30. Realita byla taková, že ještě v půl 1 autobusy jezdily. A nazpátek to chce buď pěšky, nebo si vzít taxi. Cca 2 km stojí 500 RUB, dá se to usmlouvat na 400. Když jedete čtyři, je to 35,- Kč na každého, to je legrace.

Další výhodou „bílých nocí“ je počasí. Období od konce května je v Petrohradu příjemně, i když můžete chytit pěkné slejváky a taky vedro k zalknutí. Soudruzi celý Něvský prospekt vylili asfaltem, takže při třicítkách a výš je to docela znát a stromy všeho všudy nikde (podél chodníků, jinak je ve městě parků a zeleně celkem dost). A protože ČSA a Aeroflot létají pravidelnou linkou, kde je v ceně jen příruční zavazadlo, nebudete potřebovat ani žádné teplé oblečení. Suvenýrů tu moc nekoupíte, leda skleničku kaviáru.

Nevýhodou je, když máte v hotelu světlé závěsy :-). Je to prkotina, ale když jsem vybírala hotel, prohlídla jsem pečlivě všechny fotky pokojů a ještě do hotelu napsala. Nejsem paranoidní, ale jednou jsme měli na pokoji žluté záclony a ve tři ráno tam bylo jak za plného slunce. Tělo je po celém dni unavené a chce si odpočinout, a to chce na spaní tmu (tedy aspoň já to tak mám).

V tomhle nejatraktivnějším období se také připravte na fronty. Ne nijak zásadní, ale jsou. Stojíte frontu u pokladny, pak frontu před atrakcí, frontu na záchod, protože těch je všude málo (např. v Petrodvorci jsou všeho všudy jen šestery toalety na tisíce a tisíce návštěvníků). A fenomén posledních let – čínské a korejské zájezdy. Letos jsem v Petrodvorci zažila, že byl celý Velký palác uzavřen pro „veřejnost“ a byl jen pro korejské turisty (to už je jak ta specialní přepážka na Ruzyni – jen pro Korejce), kterých stálo asi 500 v parku ve frontě u postranního vchodu do paláce. Ale to se na stránkách nedozvíte.

Stejně jako aktuální ceny vstupného. Rok od roku stoupají. Ruské weby s oblibou udávají cenu vstupného jen pro místní, tzn. Rusy a bývalé země (jen některé, ovšem) SSSR. Zatímco vstup do Petrodvorce stojí místní asi 400 RUB, cizince 900 (jen základní park). Podobná „nesrovnalost“ platí v Izakijevském komplexu. Na oficiálních stránkách je stále informace, že vstup do muzea (vnitřek chrámu) a ochoz stojí dohromady 400 rublů. A ejhle. Přijdete k pokladně a je to jinak. Muzeum za 300, ochoz za 250. Ale můžete si to koupit zvlášť (což šlo předtím také). Prostě počítejte s tím, že vstupné se i v průběhu roku mění a připravte si na něj o 10% víc peněz (minimálně).

I tak je ale Petrohrad nádherný. Na příštím zájezdu bych se ráda podívala na Carskoje celo, ještě nikdy jsem tam nebyla. Kdo by chtěl poznat Petrohrad v malé skupině lidí a využít moje znalosti města, má možnost.

Kontaktujte mě