Anglie

Kolébka canalboatingu

kanál Warwickshire, Anglie, Velká Británie

Stará dobrá Anglie. Vzala nás za srdce už před lety, právě kvůli životnímu stylu především těch starších Angličanů, kteří na narrowboats bydlí, jezdí na svoje zahrádky u vody nebo na nich tráví víkendy.

Představte si loď, která vypadá jak železniční vagon, je dlouhá 20 metrů a víc, široká tak, že když rozpažíte, dotknete se obou stěn, a když zepředu voláte dozadu, není slyšet ani slovo. Plout na ní anglickým venkovem a městečky, je to nejzábavnější, co jsme kdy zažili. Hlavně díky komorám, které jsou od evropských tak rozdílné. Obsluhují se ručně, nejlépe ve dvou či ve třech lidech, vyžaduje to sehranost a slušnou fyzičku. Točit klikou jak u rumpálu studny a dostávat tím z bahna „šoupě“, díky kterému si pak otevřete více než stokilová vrata, není žádná legrace a na méně frekventovaných kanálech je to „o záda“. Jak to dělají ti osmdesátníci jezdící jen ve dvou, jsme za ta léta nepochopili :-). Malebný anglický venkov je především v oblasti Cotswold (srdce Anglie, kterému říkáme Midsomer, podle detektivního seriálu) a na řece Avoně, která vede Shakespearovským krajem. Nikde v Evropě nejsou tak nádherné starobylé mosty, jako právě tady.

Scénář našich plaveb Anglií je téměř stejný: jezdíme z Prahy autem a spíme v Bruggách, v poledne přeplujeme trajektem do Doveru a pak zůstáváme pár dní v Cotswoldu. Naším výchozím bodem bývá Bourton – On – The  -Water (bohužel v posledním roce objevený čínskými turisty).  Vždycky! jsme měli krásné počasí, takže na první týden v červnu nedáme dopustit. Propluli jsme Four Counties (4 hrabství), celý Avon Ring, Warwick canal, kus Oxford a Union kanálu a Llangollen canal ve Walesu. Anglie pro nás bude vždycky No.1 a pokud jste třeba dva páry, které se snesou, nejste líní a oceníte klid anglického venkova a vychlazený Guiness, pak je tohle přesně pro vás.

Kontaktujte mě