Francie

Po Provence na kole i lodí
Pont du Gard, Francie

O Provence už byla napsána spousta knížek (u nás tak oblíbeným Peterem Maylem) a natočena spousta filmů,. Tím neznámějším je asi Dobrý ročník. Hlavní hrdina Max (Russel Crowe) tam ukazuje vztyčený prostředníček skupině cyklistů předjíždějících jeho malé auto Smart a křičí na ně „Lance Aaaaaarmstrooong“. Humorná scéna, ale naprosto realistická.

Krajem Lubéronu, krajem těch levandulových polí a stovek vinic se rok co rok prohánějí skupiny namakaných a velmi rychlých (většinou) mužů. Ono to hodně stmelí kolektiv, jak se dříve říkalo. Společná fyzická námaha, dobrodružství, večerní posezení u vína nebo calvadosu. Provence je kouzelný kousek Francie a na kvalitu silnic jsou tam náležitě pyšní. My jsme tam teda na kolech nejeli, jeli jsme normálně autem, ale zase se můžeme pochlubit projetím hradu Lacoste (ano, autem), protože nás tam zavedla GPS. Zkuste couvat, když máte po obou stranách vozu cca 3 cm, to prostě nejde. To by se cyklistům nestalo. A co zkombinovat pár dní té rasoviny na kole s pár dny pohody a relaxu na lodi? Je to jednodušší než si myslíte, stačí jen projet částí Languedocu a jste v Séte nebo v Agde nebo Narbonne a tam na vás bude čekat plně vybavený Tarpon 42 a můžete plout třeba do Carcassone. Nebo až do Toulouse, pokud máte dlouhé volno.

Z paluby lodi je krajina stejně krásná jako ze sedla kola a ještě u toho člověk může vychutnávat místní husí játra, cassoulet, pár sklenic vína i dobrý doutník. Nevěříte?

Kontaktujte mě