Řím

Od Via Appia k Vatikánu
Forum Romanum, Řím

Jak daleko to měl Nero do senátu? Popusťte uzdu představám, protože tady na vás ta historie opravdu dýchne. Občas i svými čtyřiceti stupni, když se tam vydáte třeba o prázdninách.

Ale ve městě už vedro nevadí. Můžete se osvěžit vodou z desítek kašen a fontán, ochladit se výbornou zmrzlinou nebo si užít stín v lavicích některého z kostelů či chrámů, a že jsou jich stovky. Řím je hlavně o památkách, o romantice úzkých uliček dlážděných kočičími hlavami, o žluto-rezavo-oranžových náměstích, která vypadají tak úchvatně na fotkách, když se světlo mění kolem sedmé večer. Řím byl majestát. Nejen za Alexandra Velikého. I teď vás uchvátí rozloha Andělského hradu, symetrie Kapitolu, grotesknost Památníku Vittoria Emanuela II. Skloníte se v pokoře před chrámem svatého Petra ve Vatikánu a s úctou vzpomenete na gladiátory u Colossea.

Víte, že je na vrchu Aventin náměstí Maltézských rytířů a na jednom z domů vrátka, jejichž klíčovou dírkou je vidět …. hádejte co? A ve kterém hotelu bydlívá vždycky Tom Cruise, protože chce vidět na Španělské schody? A tušíte, kam odtéká voda v Pantheonu na Piazza Rotonda, když prší?  Tak já vás tam pošlu a uvidíte sami, ano?

Kontaktujte mě