NETURISTICKÁ MÍSTA V LISABONU

Zase mám pro vás NĚKOLIK TIPŮ ohledně neturistických míst, tentokrát v LISABONU.

❗POZOR❗ Dnes to ale nebudou místa, ale spíš TIPY A VYCHYTÁVKY , jak se na ta místa dostat jinak, než se zástupem turistů.

Lisabon je nádherné západoevropské město, které bylo spousty let opomíjené. Dnes je naopak v hledáčku především individuálních turistů, kteří si chtějí užít krásné počasí, dobré jídlo, památky a „fado“, když si vyberou jeden z hudebních klubů ve čtvrti Bairro Alto.

Tady je mých 5️⃣ :

✅ TRAMVAJ č. 38 – vyhlášená žlutá tramvaj, která se se skřípěním skoro „otírá“ o rohy domů v centru, kterým projíždí. Je to velice oblíbená atrakce, v jižní část náměstí Martim Moniz, kde je nástupná ostrůvek, se stojí desítky minut. Když se ale vydáte třeba jinou tramvají nebo autobusem na hřbitov Cemitério de Prazeres, který sám o sobě stojí za návštěvu, ocitnete se na konečné stanici právě téhle tramvaje 38. A pak stačí počkat pár minut a zabrat si ta nejlepší sedadla u otevřených oken.

✅ CASTELO de S. JORGE – hrad na kopci je jednou z dominant města a cílem všech turistů. Většina se na něj vydává právě tramvají. Pěšky je to pěkně do kopce, ale existuje systém výtahů a zkratek, kterými se z centra dostanete na kopec za pár minut: z Rua Augusta nebo jiné ulice v centru do Rua da Vitória, tou dojít až na její konec, do Rua dos Fanqueiros. V čísle 174 je první výtah nahoru. Vyjdete na Largo Chão do Loureiro, kousek rovně, výtahem v přízemí obchodu Pingo Doce Chão do Loureiro až do posledního patra, kde je terasa (pěkný výhled) a pak už ulicí Casto do Castelo na hrad.

✅ ELEVADOR de SANTA JUSTA – jízda kovovým výtahem na lisabonskou „Eiffelovku“ není levná a fronty jsou někdy i přes hodinu. Jestli si odpustíte zážitek několika vteřinové jízdy a chcete jen na vyhlídku (která je úchvatná zvlášť při západu slunce), stačí se v ulicí nad věží (Rua do Carmo 81) dostat do výtahu restaurace Carmo Rooftop. Odtud můžete zdarma na vyhlídku a zpátky se dostanete schody nebo zůstanete u středověkých ruin kostela.

✅ CASCAIS – pobřežní městečko, kam míří turisté i místní většinou po výletu do Sintry nebo Cabo da Roca. Je tu několik pláží, které jsou hned na ráně, protože jsou přímo součástí pobřežní promenády. Chcete-li trochu soukromí a romantiky, popojděte z centra směr marína, za ní objevíte krásnou malou pláž mezi skalami, pod majákem Santa Marta.

✅ PLAVBA PO ŘECE TAJO – v rámci běžné jízdenky se můžete podívat i na „druhý břeh“, do čtvrti Almada. Kromě hezké procházky po Cândido dos Reis uvidíte blízko přístavu ponorku a fregatu. A samozřejmě si při plavbě vyfotíte známou sochu Krista, která se tyčí nad řekou. Rezervace neptřeba, jezdí tu hlavně místní (z Cais do Sodré).

Kontaktujte mě