termalni-lazne-Szechenyi-001

NETURISTICKÁ MÍSTA V BUDAPEŠTI

Dnes mám pro vás NĚKOLIK TIPŮ ohledně méně turistických míst, tentokrát v BUDAPEŠTI.

Budapešť je nám, Čechům, blízká. Proč? Vždyť se podívejte z nábřeží na Budínský hrad. Uvidíte Prahu. Ne nadarmo jsme byli Rakousko – Uhersko. Milujeme jejich lázně, uherák (oprava: jakékoliv jídlo ) a pravidelná pihenőhely u silnic.
Atraktivní je samozřejmě centrum města s nábřežím, kavárnami a muzei. Tak co se mrknout „mimo“ klasicky turistickou zónu?

Tady je mých 5️⃣ :

✅ MARGARETIN OSTROV – zelená oáza na severu města, kde se můžete toulat v zahradách, poslouchat ptáky, sedět u vody nebo relaxovat v Palatinus Strand Baths. Tahle veřejná plovárna vám nabídne dokonalé zázemí. Vyberete – li si některý z hotelů na ostrově, budete mít lázně přímo u nosu. Dostanete se sem tramvají 4 a 6.

✅ VAJDAHUNYAD CASTLE – blízko slavných Széchenyi lázní se nachází malý zámeček uprostřed velkého parku. Bývají tam trhy s řemeslnými výrobky, nesmí chybět občerstvení v podobě langošů a klobás a na Náměstí Hrdinů můžete obdivovat velikány maďarské historie. Jezdí sem metro M1, což je sám o sobě zážitek, protože je to nejstarší linka na pevninské Evropě (1896). Stanice v metru vypadají jako malá vykachlíkovaná nádraží.

✅ MAĎARSKÁ STÁTNÍ OPERA – místní jsou na ni právem pyšní. Honosná stavba plná překrásných děl se řadí k nejkrásnějším operním domům na světě. Má skvělou akustiku, 1260 sedadel k dispozici a pokud nevyužijete možnosti užít si večerní představení, třikrát denně se konají komentované hodinové prohlídky. Cena cca 9000 Ft.

✅ ULIČKY NAD RYBÁŘSKOU BAŠTOU – většina lidí se zastaví na vyhlídce, obejde hotel Hilton, nakoukne do Matyáše (kostel) a maže dál. Chyba. Pár uliček nad kostelem (Úri, Országház, Hess Andrász a Fortuna utca) stojí za procházku. Malé barevné domky s vývěsními štíty, kavárny, cukrárny, pekárny, malé obchody s koženými a dřevěnými výrobky vás přenesou do historie a nebudete vědět, co fotit dřív.

✅ JESKYNĚ SZEMLÖ – HEGYI je sice trochu z ruky (z centra cca 40 minut busem), ale je velmi oblíbená u rodin i turistů. V jeskyni na vás čeká skutečný pohádkový svět, zábavná interaktivní výstava v relaxačním centru, oslnivý 3D film v promítací místnosti, dětské hřiště v parku nad jeskyní a naučná stezka ukazující skály země.

❗ A navíc JEDEN TIP NA skvělou restauraci: Trofea Grill Restaurant, Király utca 30-32. Rezervace je nutná, protože tohle „all you can eat“ je vyhlášené a oblíbené u místních i turistů (které tam pokaždé posílám – tisícve děkovných dopisů apod. ).

Kontaktujte mě