Na Sky Garden nebo raději na Shard?

Tuhle otázku jsem si před letošním zájezdem do Londýna položila několikrát. Deset let jsem tam nebyla, tenkrát tyhle dvě populární vyhlídky ještě nestály, tak zkusíme obě a uvidíme.

Sky Garden neboli Nebeská zahrada je na adrese 20 Fenchurch St, na vrcholu jedné z administrativních budov City. Místní budově říkají Walkie Talkie (vysílačka). To, co je na celé budově pozoruhodné, že se zužuje směrem dolů (nám připomínala obrácené struhadlo). Asi nejlépe se na ni dostanete od metra Monument nebo Bank.  Mimochodem, je to nejvýše položená zahrada ve Spojeném království. Je ve výšce cca 160 m a zabírá tři patra. Je plná exotických stromů, palem a květin.

Vstupné je na Sky Garden sice zdarma, ale lístky přece jen potřebujete. Dokonce na konkrétní hodinu. Seženete je na https://skygarden.london. Bývají prý v nabídce asi tak tři týdny dopředu, ale když jsem se na to nachystala, vůbec v nabídce nebyly. Chvíli se to tvářilo jako vybukované, chvíli jako zavřené, chvíli jako bez možnosti rezervace… Zkoušela jsem to každý den a uspěla teprve týden před naší návštěvou (dříve to tam opravdu nebylo). Takže bych asi poradila měsíc dopředu den co den sledovat jejich stránky.

Když je vítr, je prosklená terasa zavřená a skrz zelená okna se hůř fotí, ale i tak je to hezký zážitek. Z výšky vidíte část City, katedrálu sv. Pavla, London Tower a Tower Bridge a přes řeku nádherný skleněný Shard (střep). Můžete si dát v místní kavárně kávu a nějaký ten zákusek, a i když je doba na návštěvu vymezená hodinou, nikdo vás vyhánět nebude.

Shard se nachází na protějším břehu Temže, na adrese 32 London Bridge a je to momentálně nejvyšší budova v Británii a čtvrtá nejvyšší v Evropě (310 metrů). Stavba nahradila kancelářský komplex Southwark Towers, který byl kompletně zbourán a 95% majitelem téhle nové budovy (kanceláře, byty a vyhlídka) je emirát Katar.

Vstupné na Shard je celkem vysoké (nějakých 32 liber), je možné si koupit levnější vstupenky online (24 libry), ale když není hezké počasí, jsou to trochu vyhozené peníze. I na to jsem myslela při přípravě itineráře a nechala to na aktuální situaci. Když jsme před Shard přišly (samé baby), moc se nám těch 32 liber dávat nechtělo, to se přiznám. Je to tam tak na 15 minut, vyhlídková plošina je poměrně malá a prosklená…. Ale odchytla mě paní, co naháněla lidi dovnitř, že nám může dát internetovou cenu, tak jsme šly nakonec všechny. Vyhlídka je to hezká, vidíte skoro celý Londýn a kdo má rád výšky, tak si to užije. Kdybych měla volit, osobně bych dala spíš přednost Sky Garden, protože si tam můžete v klidu sednout a koukat, což tady moc nejde (teda pokud neurvete jednu z pěti barových stoliček a nenecháte si nalít Moet).

A ještě vám poradím jednu vyhlídku. Je zdarma, není tak atraktivní, ale je „při cestě“. Blízko katedrály sv. Pavla je obchodní dům One New Change. Projdete kolem Festival Gardens za katedrálou a po New Change projdete k obchoďáku. Ten se dělí na dvě budovy, uprostřed je výtah a když vyjedete do nejvyššího patra, budete na střeše, ze které je vidět hezky jak katedrála, tak její okolí. Není to žádná bomba, ale je to hezký. Dole u výtahu jsou záchody, malé obchody a Food corner. Takže to může být i zastávka na oběd.

Takovéhle vychytávky je potřeba vědět, a to je právě ta moje přidaná hodnota těch itinerářů, které lidem připravuju. Takže vzhůru do Londýna!

Kontaktujte mě