Macao – Las Vegas východu

Je jasné, že pokud má cestovatel jen pár dní, ne -li pár hodin na návštěvu Hong Kongu, na ostrov Macao se pravděpodobně nevydá. Jsou i tací, kteří nad ním mávnou rukou se slovy „Co tam?“ Myslím, že jako jednodenní výlet pro zpestření programu to vůbec není špatné.

Macao je na rozdíl Hong Kongu bývalou kolonií Portugalska. Je vzdálené asi hodinu jízdy rychlo-lodí Turbo Jet, která vyjíždí buď z přístavu na Kowloonu (China ferry) nebo z ostrovního Islandu. Při příjezdu musíte projít klasickou kontrolou a dostanete bezplatně turistické vízum.

Výhodou na Macau je, že se můžete posouvat po městě shuttely místních hotelů. Hned u východu z terminálu na vás čeká 15 až 20 malých autobus s logy kasín, stačí si vybrat, kam chcete jet. Většinou volím posun do Grand Lisboa. To je kasíno (staré a nové) nejblíž historickému centru města. Kromě toho, že je to šílená stavba :-), je to obrovské kasíno na několika patrech. V tom nejspodnějším jsou desítky automatů a malých stolků s „něčím“, co bych neuměla hrát. Všechno samoobslužné. S každý vyšším patrem neobsluhovaných stolů ubývá, přibývá krupiérů, ubrusů na stolech a obsluhujících slečen. Poslední patro už je striktně VIP, za zlatými mřížemi v bílých kožených klubovkách. Fotit se v kasínech nesmí, takže… :-).

Centrum Macaa sestává z několika ulic a náměstí, které opravdu připomínají Portugalsko. Pruhovaná dlažba, kachlíkové domky, pestré barvy. A taky hodně lidí. Ulicí, vedoucí k nejznámější památce ostrova, rozvalinám chrámu Sv. Pavla, jdete hlemýždím tempem. A to vás ještě na každém kroku zastavují prodavačky z místních obchodů a nabízejí k ochutnání mstní sušenky. Ty jsou vyhlášené, jak ty obalené řasou „nori“, tak ty bez náplně. Jsou dobré, ale zkuste pak říct třeba „Sejdeme se spolu v Sušici“ a budou je mít na oblečení všichni kolem (jsou strašně suché). Na Macao už také dorazila asijská specialita – durian. Sice v mnohem menší kalibraci než je třeba ten malajský (absolutně nejsilnější smrad na světě), ale je cítit z každého rohu buď v podobě koláčů, zmrzliny nebo dokonce čerstvě naporcovaný.

Hitem Macaa a nejoblíbenějším suvenýrem je sušením konzervované maso (jerky). Turisté si z ostrova vozí tašky narvané k prsknutí, pokud v kasínech neprohráli úplně všechno.

Nad ruinami Sv. Pavla se tyčí kopec s pevností Monte Fort a místním muzeem. Říká se, že několik děl z pevnosti namířili místní lidé na kasíno Lisboa, protože je to taková hrůza :-). Je odtud hezký výhled a člověk si uvědomí ten paradoxní rozdíl: chudinské čtvrti a honosné hotely.

Kus od centra smě na jih je romanticky zanedbaný kousek města, kde se dá toulat v úzkých uličkách s krámky řemeslníků, s garážemi, kde opraví cokoliv, s bazarovými věcmi přímo na chodníku a bistry, kde vám udělají silnou kávu a dají sladký zákusek. Můžete tam ochutnat místní speciality, pokud vydržíte „vůni“ ryb zabalených do igelitových pytlíků a  pověšených v řadách před dveřmi obchůdků.

A jestli chcete nakonec zažít něco opravdu extravagantního, skoro až zvráceného, ale přitom famózního, zajeďte si na nedaleký ostrov Taipa do Casino Venetian. Každý, kdo tam byl, říká, jako je to šílený, ale že se to prostě musí vidět. Kopie italských Benátek uvnitř obrovského hotelu. Centrum města pod střechou, včetně náměstí San Marco a kanálu Grande, po kterém jezdí gondoly. Podlaha je lesklá jako po dešti, po nebi (stropě) běží mraky a večer vyjdou hvězdy. Kanál lemují stovky domků, ve kterých jsou, jak jinak, obchody s luxusním zbožím všech světových značek. Obrovská herna není ničím zajímavá a jídlo ve food corner si raději nedávejte. Procházka kolem kanálu je tak na hodinu, v případě návštěvy nějaké kavárny na dvě.

A pak už jen shuttlem zase do centra města a můžete se kochat svítícím městem. Jen pozor, poslední Turbo Jet odjíždí ve 23 hodin, ať nezůstanete na ostrov, hotely nejsou zrovna nejlevnější :-). Macao platí za největší hráčské „doupě“ Východu a o víkendu sem míří desetitisíce lidí. Las Vegas je ale přece jen honosnější záležitost.

Kontaktujte mě