Zážitky

Adrenalin nebo relax
let vrtulníkem, Nový Zéland

Jaká by to byla dovolená bez výletu lanovkou na nejvyšší kopec, bez plavby výletní lodí, bez návštěvy zábavního parku nebo naopak bez půl dne ve vyhlášeném wellnessu? Počítejte s tím, že není nic dražšího, než zážitky.

Třeba ten kulinářský. Chcete v Paříži do restaurace pyšnící se michelinskou hvězdičkou? Připravte si 200 euro na osobu a možná budete i zklamaní. Londýnské „oko“ vám ukáže z výšky Temži, Big Ben, nábřeží a dohlédnete opravdu daleko, ale cena 700,- Kč není nejnižší. Speciální výstavy ve vídeňské Albertině už stojí běžně 16 euro. Je hodně těžké rozhodnout se, co absolvovat a co naopak vynechat. A nejhorší jsou ty fronty. Proto se často kupují vstupenky s tzv. „fast track“, přednostním vstupem. Třeba na Eiffelovku nebo do Vatikánských muzeí. A i tady si musíte dát pozor. Jedna agentura vám to na internetu nabídne za 28 euro, druhá za 33 a třetí za 38. Je v tom rozdíl?

Většinou ne a od toho je dobrá právě ta osobní zkušenost. Na druhou stranu: Eiffelka je klasika a chce na ni každý, ale těch lidí.  A fronta i se vstupenkou koupenou předem? Jestli na ní netrváte, Tour de Montparnasse je možná lepší zážitek. Je výhled z Campanily na náměstí Svatého Marka v Benátkách ten nej? Znám lepší. Levnější, krásnější a bez front. A když už jsme u Benátek … jednotná cena 100 euro za 40 minut v gondole? Stojí to za to? Co myslíte?

Samostatnou kapitolou jsou vstupenky.

„Šárko, umíš mi sehnat levný lístky na NBA do Madison Square Garden?“ Nooo, tak neumím :-).

Seženu to, co je dostupné na internetu a dokážu porovnat nabídky. Protože v tom jsou ty největší rozdíly. Někdy se mi podaří koupit lístek na zápas Barcelona vs. „někdo“ za slušnou cenu přímo přes stránky klubu, někdy je všechno vyprodané a nepomůžou ani známosti. To samé platí pro Wimbledon, koncerty světových kapel, lístky do divadla apod. Spíš je dobré vědět, jaké lístky a za kolik se dají koupit předem a jaké je dobré shánět až na místě.

Klasickým příkladem jsou muzikály na newyorské Broadwayi. Na premiérové kousky se stojí fronty a na internetu je hned vyprodáno. Ale na klasiku typu Fantom opery, Chicago nebo Čarodějky nemusíte kupovat předem nic. Do prodeje se totiž dávají lístky za cca 150 usd. Ale když si den předem obejdete v divadelní čtvrti pár pokladen, seženete na místě slušné vstupenky i za polovinu. Naopak, když budete chtít do milánské La Scaly, možnost, že v ten samý den seženete levné lístky, klidně i na stání, je mizivá. A poslední věcí ke zvážení je to, zda budete mít po celodenním chození po městě ještě vůbec sílu na nějaké večerní představení. V první půlce se totiž běžně usíná :-).

Kontaktujte mě