Anglie

Kolébka canalboatingu
IMG_0934

Stará dobrá Anglie. Vzala nás za srdce už před lety, právě kvůli životnímu stylu především těch starších Angličanů, kteří na narrowboats bydlí, jezdí na svoje zahrádky u vody nebo na nich tráví víkendy.

Představte si loď, která vypadá jak železniční vagon, je dlouhá 20 metrů a víc, široká tak, že když rozpažíte, dotknete se obou stěn, a když zepředu voláte dozadu, není slyšet ani slovo. Plout na ní anglickým venkovem a městečky, je to nejzábavnější, co jsme kdy zažili. Hlavně díky komorám, které jsou od evropských tak rozdílné. Obsluhují se ručně, nejlépe ve dvou či ve třech lidech, vyžaduje to sehranost a slušnou fyzičku. Točit klikou jak u rumpálu studny a dostávat tím z bahna „šoupě“, díky kterému si pak otevřete více než stokilová vrata, není žádná legrace a na méně frekventovaných kanálech je to „o záda“. Jak to dělají ti osmdesátníci jezdící jen ve dvou, jsme za ta léta nepochopili :-). Malebný anglický venkov je především v oblasti Cotswold (srdce Anglie, kterému říkáme Midsomer, podle detektivního seriálu) a na řece Avoně, která vede Shakespearovským krajem. Nikde v Evropě nejsou tak nádherné starobylé mosty, jako právě tady.

Scénář našich plaveb Anglií je téměř stejný: jezdíme z Prahy autem a spíme v Bruggách, v poledne přeplujeme trajektem do Doveru a pak zůstáváme pár dní v Cotswoldu. Naším výchozím bodem bývá Bourton – On – The  -Water (bohužel v posledním roce objevený čínskými turisty).  Vždycky! jsme měli krásné počasí, takže na první týden v červnu nedáme dopustit. Propluli jsme Four Counties (4 hrabství), celý Avon Ring, Warwick canal, kus Oxford a Union kanáluLlangollen canal ve Walesu. Anglie pro nás bude vždycky No.1 a pokud jste třeba dva páry, které se snesou, nejste líní a oceníte klid anglického venkova a vychlazený Guiness, pak je tohle přesně pro vás.

Kontaktujte mě